Teja Tur dla aktywności obywatelskiej dzieci

przez | 08/09/2011

Przejażdżka starym „ogórkiem” po Stoczni Gdańskiej, skok przez mur, czy pranie w pralce Frani – to tylko kilka z atrakcji, jakie czekają na dzieci, biorące udział w grze miejskiej „Śladami Solidarności”.

Gra „Śladami Solidarności” jest realizowana w sierpniu i wrześniu przez agencję Teja Tur dla Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości. Przez zabawę ma uczyć najmłodszych aktywności obywatelskiej i do niej zachęcać.

– Miejscem spotkania wszystkich uczestników jest Plac Trzech Krzyży przed Stocznią Gdańską. Tam na dzieci czeka już pierwszy element zaskoczenia – sklepikarka, która rozrzuca ulotki. Za nią podążają 2 milicjanci – zawiązanie fabuły gry „Śladami Solidarności” opowiada Natalia Czapska z firmy Teja Tur.

Głównym prowadzącym grę jest stoczniowiec, który oprowadza trzy grupy uczestników po terenie Stoczni Gdańskiej i obecnego Nowego Miasta. Podczas gry na dzieci czekają różnego rodzaju atrakcje: przejażdżka starym „ogórkiem” po stoczni, symboliczny skok przez mur na terenie stoczni. Dalsze punkty gry to: Kościół Św. Brygidy i Bazylika Mariacka, PRL-owski Bar Mleczny, czy „Biały Domek”, czyli dawna siedziba KW PZPR. Finał imprezy odbywa się na gdańskiej Starówce przy budynku z muralem „Pewex”, gdzie w pralce typu Frania, czeka pranie pieniędzy, a dzieci „na kartki” dostają słodycze.

– Dzieci bardzo angażują się w zabawę. Po raz pierwszy mają okazję zobaczyć na własne oczy „jak to było w PRL-u” i niemal przenieść się w tamte czasy, co było głównym założeniem imprezy: edukacja przez zabawę – podkreśla Joanna Repińska, koordynatorka imprezy.

W ramach projektu „Równe szanse na starcie. Wsparcie edukacyjne dla uczniów z terenów wiejskich Gminy Mielno i Będzino” realizowanego dla Fundacji Centrum Innowacji i Przedsiębiorczości zaplanowano 5 spotkań 40 osobowych grup dzieci w wieku 12 – 15 lat.

Do tej pory odbyły się już trzy pierwsze gry miejskie w dniach 25, 26 oraz 30 sierpnia. Kolejne gry zaplanowane są na 8 i 9 września.