Przejdź do treści

Rozwiązania SAP OpenText usprawnią obieg dokumentów w Sokołów S.A.

Firmy SAP Polska i OpenText Polska poinformowały, że koncern Sokołów S.A., wiodący producent mięsa i przetworów mięsnych w Polsce, zdecydował się rozszerzyć funkcjonalność swojej instalacji SAP ERP o rozwiązania wspierające zarządzanie obiegiem dokumentów SAP Extended Enterprise Content Management by OpenText oraz SAP Invoice Management by OpenText. Rozwiązania te pomogą usprawnić zarządzanie dokumentami w firmie oraz zoptymalizować współpracę z kontrahentami. Rozwiązania OpenText posiadają najwyższy status integralności z produktami firmy SAP w obszarze Enterprise Content Management.

SAP Extended Enterprise Content Management by OpenText (SAP xECM) jest narzędziem do zarządzania dokumentacją przedsiębiorstwa w powiązaniu z transakcjami SAP. Z kolei SAP Invoice Management by OpenText (SAP IM) wraz z modułem OCR (Optical Character Recognition) tworzy wyspecjalizowany system elektronicznego obiegu faktur przychodzących. Oba rozwiązania będą wspierać procesy zakupowe oraz zarządzanie kontraktami w Sokołów SA – od zawierania umów do rozliczania faktur.

„Ze względu na rozwój firmy oraz konieczność zapewnienia spójnych procedur we wszystkich oddziałach zdecydowaliśmy się na wdrożenie systemu do elektronicznego obiegu dokumentów” – mówi Bogdan Biłas, dyrektor ds. informatyki, Sokołów SA. „Zależało nam na możliwości tworzenia, gromadzenia i przechowywania dokumentacji biznesowej w powiązaniu z już wdrożonym systemem SAP ERP. Dlatego wybraliśmy rozwiązania OpenText, które pozwalają na kontrolę procesu obiegu faktur, wysyłanie powiadomień do odpowiedzialnych osób, oraz tworzenie adekwatnych raportów. Dodatkowo SAP xECM umożliwia wgląd z poziomu SAP w powiązaną korespondencję e-mailową, zawierającą zamówienie czy podpisaną umowę. Wbudowane procesy wysyłania przypomnień o wygasającym kontrakcie czy innych zadaniach do wykonania poprawiają jakość współpracy między departamentami”.

Rozwiązania SAP xECM by OpenText oraz SAP IM by OpenText zwiększają efektywność współpracy z dostawcami, przyspieszają tworzenie i realizację umów, co generuje spore oszczędności i poprawia relacje z kontrahentami. Dzięki narzędziom OCR (Optical Character Recognition – Optyczne Rozpoznawanie Tekstu) skrócony jest czas wprowadzania faktur do systemu ERP, a dzięki wykorzystaniu reguł zatwierdzania dalsze przetwarzanie jest maksymalnie zautomatyzowane. Więcej czasu pozostaje na obróbkę merytoryczną, kontrolę i analizę biznesową.

Sokołów przetwarza ponad sto tysięcy faktur rocznie. Firma jest geograficznie rozproszona, więc wykorzystanie elektronicznego obiegu dokumentów znacznie skróci czas obsługi faktur, a także zapewni pracownikom centrali zdalny dostęp do elektronicznych dokumentów w oddziałach. Wszystkie informacje będą zgromadzone w jednym miejscu i będą dostępne dla właściwych uczestników procesu zajmujących się stroną zakupową, księgową, czy prawną. Do każdej umowy będzie gromadzona pełna dokumentacja, w tym korespondencja i reklamacje. Kontrakty w postaci skanów albo dokumentów PDF będą udostępniane użytkownikom systemu SAP ERP.

„SAP xECM rozszerza funkcjonalność SAP ERP o możliwość elastycznego tworzenia i przetwarzania treści” – wyjaśnia Piotr Jankiewicz, szef sprzedaży OpenText w Europie Centralnej i Wschodniej. „W szczególności w powiązaniu z modułem gospodarki materiałowej SAP ERP rozwiązanie to pozwala kontrolować cały cykl powstawania umów – od tworzenia szablonu, poprzez wymianę uwag i proces akceptacji zmian, po zawarcie ostatecznego kontraktu”.

SAP xECM zapewnia również obsługę zadań związanych z realizacją umowy, czyli gromadzenie potwierdzeń, dokumentowanie wykonywanych czynności, czy przetwarzanie reklamacji. Dzięki integracji z SAP tworzone dokumenty pozostają w ścisłej relacji z obiektami i transakcjami modułu gospodarki magazynowej, co ułatwia ich wyszukiwanie i zwiększa efektywność działu zakupów.

Z kolei SAP IM automatyzuje kolejny etap współpracy z dostawcami, czyli rozliczanie faktur zakupowych. Faktury są skanowane, a dane wczytywane przez OCR do systemu ERP, gdzie po automatycznej weryfikacji mogą być zaksięgowane, a następnie zapłacone i rozliczone.

Po wdrożeniu rozwiązań SAP OpenText w Sokołów S.A. zostanie również stworzone centralne repozytorium dokumentów, dostępne z poziomu SAP ERP i bazujące na Archive Server by OpenText. Przechowywanie dokumentów elektronicznych w repozytorium przyspieszy działanie systemu SAP przy jednoczesnym zachowaniu łatwości dostępu.

Wdrożenie rozwiązań SAP xECM i SAP IM by OpenText zrealizuje firma ECM Consulting, partner OpenText i SAP. Wdrożenie SAP ERP oraz dostawa licencji Open Text for SAP w Sokołów S.A. zostały zrealizowane przez firmę BCC.

Rozwiązania firmy OpenText zwiększają możliwości aplikacji SAP w zakresie nowych funkcjonalności z różnych branż i obszarów biznesowych. Oprogramowanie OpenText znajduje się w ofercie SAP Polska. Więcej informacji o rozszerzeniach funkcjonalności SAP można znaleźć na stronie: http://www.sap.com/solutions/solutionextensions/index.epx