Przejdź do treści

Grupa FAMUR nagrodzona na Targach w Katowicach

Grupa FAMUR – wiodący producent maszyn i urządzeń dla górnictwa – została uhonorowana medalem Międzynarodowych Targów Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego „Katowice 2011” za kompleks do eksploatacji niskich pokładów węgla – w kategorii „Nowe Maszyny i Technologie”. Nagrodzony zespół maszyn od kilku miesięcy pracuje w należącej do KHW kopalni Murcki-Staszic. Uroczyste wręczenie nagród – z rąk przewodniczącego międzynarodowego jury prof. dr hab. inż. Marka Jaszczuka z Politechniki Śląskiej – odbyło się w dniu 6 września w Katowicach.

W całości opracowany i wyprodukowany przez Grupę FAMUR zmechanizowany kompleks ścianowy FL 12/18 do wybierania niskich pokładów węgla to całkowicie polskie, innowacyjne na skalę światową rozwiązanie pozwalające na ekonomicznie opłacalną eksploatację niskich pokładów węgla. Wyniki osiągnięte przez kompleks podczas pracy w kopalni Murcki-Staszic pozwalają na zaprezentowanie korzyści wynikających z zastosowania nowej technologii w porównaniu z metodą strugową:

  • Niższe koszty zakupu – około 74 mln zł, to około 100 mln mniej niż przy zakupie technologii strugowej (informacje giełdowe LW Bogdanka)
  • Niższe koszty udostępnienia ściany – o około 11 mln mniej niż przy technologii strugowej
  • Gwarancja wydobycia – minimum 3000 ton na dobę (średnio kompleks osiągał 3500 ton na dobę), przy cenie zbytu 350 PLN/tonę daje to 1,225 mln PLN/dobę – dwa dni wydobycia pokrywają koszt miesięcznej raty leasingowej
  • Możliwość leasingu – 36 rat miesięcznych po około 2,3 mln PLN
  • Efekt „wybierania na czysto” – przy różnej miąższości pokładu kompleks nie urabia kamienia. Dotchczasowe oszczędności w kopalni Murcki-Staszic z tego tytułu wynoszą 3,5 mln PLN
  • Zdolności produkcyjne – udoskonalanie rozwiązań technologicznych i organizacji pracy umożliwiło wydobycie kompleksem niskim 6000 ton na dobę przy czasie pracy nieprzekraczającym 15 godzin.

Kompleks niski został wyprodukowany w standardzie e-kompleks. Oznacza to, że łączy on pracę zespołu nowoczesnych, wysoko wydajnych i bezpiecznych maszyn dla górnictwa z systemami informatycznymi, pozwalającymi na zdalny nadzór oraz diagnostykę stanu technicznego kompleksu wydobywczego (e-kopalnia).

„Urządzenia produkowane przez Grupę FAMUR charakteryzują się najnowszymi, autorskimi rozwiązaniami technologicznymi, które znacząco zwiększają efektywność wydobycia oraz przyczyniają się istotnie do poprawy bezpieczeństwa pracy załóg górniczych. Jesteśmy kluczowym dostawcą kompleksowych systemów dla górnictwa w kraju i na świecie, a nasze urządzenia pracują w kopalniach od Rosji po Argentynę. Medal katowickich targów potwierdza, że nasze starania związane wdrażaniem innowacyjnych rozwiązań oraz dbałość o bezpieczeństwo górników są zauważane i doceniane w branży zaplecza górniczego” – powiedział Waldemar Łaski, prezes zarządu FAMUR SA.

Międzynarodowe Targi Górnictwa, Przemysłu Energetycznego i Hutniczego są jedną z najbardziej popularnych i prestiżowych wystaw w Europie. Przyciągają największych producentów maszyn górniczych na świecie, a także pozwalają na zapoznanie się z najbardziej zaawansowanymi technologicznie urządzeniami. W Targach bierze udział ponad 400 firm z 15 krajów świata, a z ich ofertą zapoznaje się około ćwierć miliona potencjalnych klientów. W tym roku przygotowano 226 stanowisk wystawienniczych.