8. Europejski Festiwal „Integracja Ty i Ja” od dziś na iplex.pl

Od dziś do 10 września, serwis VOD iplex.pl zaprezentuje internetową edycję 8. Europejskiego Festiwalu „Integracja Ty i Ja”. W jej ramach użytkownicy zobaczą osiem filmów z tematyką niepełnosprawności w tle. Tegoroczna myśl przewodnia tej wyjątkowej imprezy to „Pasja i Miłość”. Wszystkie produkcje prezentowane są widzom nieodpłatnie.

„Pasja i Miłość” to myśl przewodnia 8. Europejskiego Festiwalu Filmowego „Integracja Ty i Ja”, który potrwa od 6 do 10 września br. Głównym miejscem festiwalowych wydarzeń jest Koszalin, ale po raz pierwszy filmy i towarzyszące im prezentacje będzie można zobaczyć w sieci kin studyjnych kilkunastu polskich miast oraz na wirtualnych ekranach iplex.pl.

W repertuarze internetowej edycji Festiwalu znajdują się:

1. IV piętro (IV floor),  reż. Tomasz Bardorsch, scenariusz Tomasz Bardorsch, Polska 2010, 28min.

Norbert zaczął żyć, dopiero, kiedy otarł się o śmierć. Po nieudanej próbie samobójczej, jego ciało było zupełnie bezwładne. Mistyczne uniesienie powoduje, że postanawia zmienić swoje życie i krok po kroku rozpocząć wszystko od początku.  Obserwujemy dzień z życia bohatera, który wracając do domu wspina się na czwarte piętro, ciągnąc za sobą wózek inwalidzki, jak pielgrzym odprawiający pokutę.

2. Bez upadku (No collapse), scenariusz i reż. Jakub Stożek, Polska 2008, 34 min.

Poruszający się na wózku Wiktor gra w rugby, skacze ze spadochronem i uwielbia szybką jazdę autem. Jest również aktywnym rehabilitantem, który pomaga młodym pacjentom po wypadkach.

3. Nora wciąż żyje (Nora is still alive), scenariusz i reż. Martin Jabs, Niemcy 2010, 70 min.

Miała żyć tylko 26 lat, teraz ma lat 30. Film pozwala obserwować jak – poza świadomością głównej bohaterki – zmienia się życie całej jej rodziny.

4. Obywatelka Dorotka (Citizen Dorotka), scenariusz i reż. Brygida Frosztęga-Kmiecik, Izabela Szukalska, Polska 2009,  20 min.

Niektórzy twierdzą, że los zapisany jest w gwiazdach. Jednak to nie gwiazdy, ale partyjni notable ułożyli początek życiorysu tytułowej bohaterki filmu. Po 47. latach autorki filmu odnalazły dziecko górnika i przodownicy pracy. Jak życie zweryfikowało propagandowe hasła?

5. Po drugiej stronie ciszy (On the other side of silence),  scenariusz i reż. Piotr Suzin, Polska 2009, 10 min.

On jest klaunem – mistrzem marionetek. Ona tancerką – jego muzą. Oboje tworzą oryginalne w swojej poetyce widowiska plenerowe, łączące teatr lalek, taniec i klaunadę. Funkcjonują w różnych światach: ciszy i dźwięku. Dziewczyna bowiem, jak cała jest rodzina, jest głuchoniema.

6. Uśmiechnij się i w nogi (Smile and run),  scenariusz i reż. Ray Jacobs, Wielka Brytania 2010, 13 min.

Arty Party to grupa 11 pełnosprawnych i niepełnosprawnych performerów. Ich praca na scenie to podróż emocjonalna, odkrywanie ciała i duszy, próba poszukiwań sensu otaczającego świata.

7. Wszystko o mnie (All About Me), scenariusz i reż. Eva Katharina Bühler, Niemcy 2009, 56 min.

Kamil – 32-letni artysta, kompozytor, malarz, filmowiec, przed dziewięcioma laty stracił zdolność normalnego mówienia. Z powodu hiperwentylacji wypowiadane przez niego słowa są najczęściej zupełnie niezrozumiałe. Psychiatrzy twierdzą, że jego choroba to efekt blokady psychicznej, pozostałej po psychozie. Kamil ma jednak własne teorie na temat przyczyn swojej choroby.

8. Bóg, który już nie chroni (A god that no longer shelters), scenariusz i reż. Gaizka Urresti, Hiszpania 2010, 20 min.

Historia wędrówki ojca, który szuka odpowiedzi na pytania dotyczące niepełnosprawności syna. Daniel cierpi na syndrom Angelmana.

Wszystkie festiwalowe wydarzenia będą na bieżąco relacjonowane na stronie www.integracjatyija.pl. Internauci znajdą tam relacje reporterskie, wywiady z gośćmi Festiwalu – wybitnymi aktorami i  filmowcami, fotoreportaże, a także relacje video z każdego dnia imprezy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu