Nowości Andropolu na militarnych targach

Dwie unikatowe technologie wykończenia tkanin zaprezentuje na XIX Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego w Kielcach spółka Andropol S.A. Ich właściwości można przetestować już przy stoisku firmy.

Objęte honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej, kieleckie targi militarne, to jedna z trzech najważniejszych w Europie i jedyna w Polsce tej rangi branżowa impreza. Tegoroczny MSPO zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie: kilkuset wystawców, prezentujących najnowocześniejszy sprzęt wojskowy, prestiżowe wyróżnienia i nagrody, oficjalne delegacje z całego świata oraz honorowi goście. Wśród wystawców jest spółka Andropol, krajowy lider w produkcji tkanin mundurowych.

– Prezentujemy zaawansowane technologicznie tkaniny, których właściwości sprawdziły się w warunkach bojowych, zarówno w Iraku, jak i w Afganistanie – mówi Grzegorz Łukawski, prezes Andropolu. – Tegoroczny salon to dla nas doskonała okazja do pokazania dwóch naszych innowacyjnych technologii wykończenia tkanin, przeznaczonych zarówno na odzież mundurową, jak i na specjalistyczną odzież ochronną.

Pierwsza to aktualnie wdrażana do produkcji unikatowa technologia wykończenia – COLDBLACK.

– Jej zastosowanie na ciemnych tkaninach powoduje odbijanie światła oraz sprawia, że szczególnie narażone na działanie słońca ciemne tekstylia mniej się nagrzewają – wyjaśnia Radosław Klinowski, dyrektor handlowy Andropol SA. – Odbite zostaje nie tylko ciepło promieni słonecznych, ale również promieni UV.

Stoisko Andropolu wyposażone będzie w specjalistyczne urządzenie do prezentacji tkaniny z wykończeniem COLDBLACK. Przy jego pomocy można będzie sprawdzić, jak ogromna jest różnica temperatury na powierzchni tkaniny bez wykończenia COLDBLACK i tkaniny, na której zastosowano ten rodzaj wykończenie.

Kolejna nowość, której właściwości można będzie przetestować na stoisku Andropolu, to tkanina z wykończeniem łatwo wypieralnym – HIGH PERFORMANCE ULTRA RELEASE.

– To wykończenie, stosowane na różnego rodzaju tkaninach, zapewnia wytrzymałą, długotrwałą ochronę przed zabrudzeniami substancjami oleistymi i wodnymi, kurzem i pyłem – mówi Radosław Klinowski. – Tkaniny te dłużej wyglądają jak nowe i łatwiej jest je utrzymać w czystości. A wszystko to bez wpływu na ich wygląd, fakturę, kolor oraz właściwości oddychające materiału.

Tkaniny z tym wykończeniem są odporne na zabrudzenia suchą ziemią i plamy powstałe w wyniku rozlania płynów. Dzieje się tak, dlatego, że płyny na tych tkaninach tworzą większe krople i ześlizgują się z materiału. Plamy z rozlanych cieczy można bez trudu zetrzeć czystą ściereczką, a suchą ziemię z łatwością strzepnąć.

Ponieważ wykończenie to pomaga zapobiegać zabrudzeniom i ułatwia usuwanie plam, zmniejsza jednocześnie zapotrzebowanie na pranie i czyszczenie chemiczne. Oznacza to mniejszą częstotliwość prania, niższą temperaturę prania i czyszczenia oraz mniej intensywne zużycie tkanin. Dzięki ograniczeniu zużycia wody i energii, stosowanie powłoki wykończenia high performance ultra release chroni środowisko.

Kieleckie targi odbywają się w dniach 5-8 września. W tegorocznej edycji swoją obecność zapowiedziało 385 wystawców z kraju i zagranicy. Ekspozycja obejmie ponad 22 tys.m.kw. Organizatorzy spodziewają się ok. 13 tys. zwiedzających i gości. W Kielcach wystawiać się będą m.in. największe na świecie korporacje globalne: BAE Systems, Boeing, MBDA, Raytheon, czy Thales. Natomiast najliczniej podczas Salonu swoje oferty prezentują polskie firmy produkujące dla wojsk. Nieodłącznym elementem Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego stała się Wystawa Sił Zbrojnych RP. W tym roku wystawę zorganizuje Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych przy współudziale Wojsk Lądowych i Żandarmerii Wojskowej.

Jak co roku, wręczane będą nagrody, m.in. Prezydenta RP – dla produktu najlepiej służącego podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa żołnierzy Sił Zbrojnych RP. Z kolei Rada Programowa MSPO przyzna prestiżowe DEFENDER – nagrody żołnierzy dla przedsiębiorców przemysłu zbrojeniowego. Andropol jest jednym z laureatów tej nagrody – w 2009 r. konkursowa komisja doceniła technologię wykończenia hydrofilowo-hydrofobowego autorstwa technologów spółki.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu