Przejdź do treści

AETN UK upamiętnia dziesiątą rocznicę wydarzeń 11 września

HISTORY™ jako pierwszy pokaże nowe, przejmujące filmy dokumentalne – w tym „Po  11 września” i „102 minuty, które zmieniły Amerykę”, który będzie jednocześnie pokazywany na antenach kanału na całym świecie.

Włączając się w ogólnoświatowe przygotowania do upamiętnienia dziesiątej rocznicy ataków terrorystycznych z 11 września 2001 roku, AETN UK uczci rocznicę pokazując na kanale HISTORY serię przejmujących i wzruszających programów dokumentalnych poświęconych wydarzeniom sprzed dziesięciu lat. W dniach poprzedzających rocznicę, AETN UK, spółka typu joint venture stworzona przez A+E Networks i BSkyB, nada filmy dokumentalne złożone m.in. z archiwalnych nagrań wykonanych zarówno przez amatorów jak i zawodowych reporterów i przedstawiających bezpośrednie relacje z samych ataków i dni po 11 września, a także historie ludzi ocalałych z katastrofy i opowieść o powstawaniu Pomnika 11 Września.

Adam MacDonald, VP of Programming AETN UK, powiedział: Dzięki naszym programom zawierającym wyjątkowe, osobiste opowieści o chwilach tuż przed atakami oraz tym, co nastąpiło później, zachowamy dziedzictwo tamtego tragicznego dnia.

Włączając się w prawdziwie ogólnoświatowe uczczenie dziesiątej rocznicy 11 września HISTORY weźmie udział w globalnej, jednoczesnej emisji uhonorowanego czterema nagrodami Emmy filmu dokumentalnego „102 minuty, które zmieniły Amerykę”. Film zostanie pokazany na kanale HISTORY w ponad 150 krajach, docierając do 300 milionów gospodarstw domowych, oraz na stronie www.history.com 11 września o godzinie 14:46 czasu polskiego / 8:46 wschodniej strefy czasowej USA, czyli dokładnie wtedy, gdy pierwszy samolot uderzył w World Trade Center.

Po emisji filmu „102 minuty, które zmieniły Amerykę” kanał HISTORY jako jedyny pokaże premierowy dokument zatytułowany „Po 11 września”. Film ten analizuje następstwa tragicznego dnia, w którym terroryści porwali samoloty i roztrzaskali je o dwie wieże nowojorskiego World Trade Center. Jest to kolejny po „102 minut, które zmieniły Amerykę” film producentki Nicole Rittenmeyer.

Dokument zbudowany jest wyłącznie z archiwalnych materiałów audiowizualnych zebranych z ponad 50 źródeł. Są to zarówno zdjęcia nakręcone przez zawodowych reporterów jak i materiały amatorskie. „Po 11 września” to autentyczne i bezkompromisowo szczere spojrzenie na to, co wydarzyło się po tragedii. Jest to kronika życia w odmienionym mieście, odmienionym kraju i odmienionym świecie.

Film „Po 11 września” przygląda się życiu w świecie po 11 września, opowiadając o czymś więcej niż poszukiwanie ocalonych, polowanie na Osamę bin Ladena czy nowe środki bezpieczeństwa wdrożone na lotniskach w celu zapobieżenia atakom terrorystycznym. Uwaga skupiona jest na niuansach i często zapominanych konsekwencjach, takich jak gwałtowny wzrost popytu na broń, wodę w butelkach, maski przeciwgazowe czy gotówkę, to, że Strefa Zero stała się najczęściej odwiedzanym przez turystów miejscem w Stanach Zjednoczonych, zwracanie przez służby porządkowe większej uwagi na ludność rasy arabskiej, zbrodnie nienawiści popełniane na Arabach, fałszywe alarmy w całym kraju czy choroby związane z wypadkami 11 września, na które zapadają nowojorczycy i osoby, które jako pierwsze przybyły na miejsce zdarzenia. Dzień 11 września pociągnął za sobą ogromne zmiany w warstwie politycznej, kulturowej, socjologicznej i psychologicznej, ale jednocześnie nasze obecne życie w dużej mierze pozostaje niezmienione. „Po 11 września” podchodzi do skutków tamtych wydarzeń w sposób, w jaki nikt dotąd tego nie robił.

Film „Po 11 września” został wyprodukowany dla HISTORY przez New Animal Productions. Producentem wykonawczym jest Nicole Rittenmeyer a wydawcą Seth Skundrick. Producent wykonawczy dla HISTORY to Susan Werbe.

Harmonogram emisji AETN UK na kanale HISTORY:

  • Pamięć o 11 września – niedziela 11 września, 14:30
  • 102 minuty, które zmieniły Amerykę – niedziela 11 września, 14:46
  • Po  11 września – niedziela 11 września, 20:00