Przejdź do treści

Nowy Świat wśród najdroższych ulic świata

Polska zajęła 41. miejsce w rankingu najdroższych ulic handlowych świata przygotowywanym corocznie przez firmę doradczą Cushman & Wakefield. Na warszawskim Nowym Świecie za wynajem powierzchni handlowej trzeba zapłacić ok. 16 razy mniej niż na Piątej Alei w Nowym Jorku.

Najwięcej na świecie trzeba zapłacić za wynajem lokalu na nowojorskiej Piątej Alei. Czynsz wynosi tam 1.392 EUR/mkw./miesiąc. Drugie miejsce w rankingu zajęła Causeway Bay w Hongkongu, a trzecie Ginza w Japonii. Dzięki zakończonemu właśnie procesowi renowacji ulica Pitt Street Mall w Sydney przeskoczyła z miejsca 9. na czwartą pozycję. Najdroższe w Europie są paryskie Pola Elizejskie (613 EUR/mkw./miesiąc), które zamykają pierwszą piątkę rankingu.

Warszawski Nowy Świat ze stawką 85 EUR/mkw./miesiąc zajął 41. miejsce na świecie. Natomiast w zestawieniu 10 najdroższych ulic w Polsce ulica ta zajęła miejsce 1. Na drugiej pozycji znajduje się ul. Floriańska w Krakowie (79 EUR/mkw./miesiąc). Ulica Chmielna w Warszawie uplasowała się na miejscu 3. Pierwszą dziesiątkę w krajowym rankingu zamyka aleja Niepodległości w Szczecinie, gdzie trzeba zapłacić 33 EUR/mkw./miesiąc.

„Nowy Świat pozostaje najdroższą ulicą w Polsce. Ulica powoli przyciąga najemców z sektora dóbr luksusowych, szczególnie jej odcinek od pl. Trzech Krzyży do Al. Jerozolimskich. W ostatnim czasie w miejsce dominujących do niedawna lokali gastronomicznych zaczęło przybywać najemców handlowych” – uważa Katarzyna Michnikowska, starszy analityk z Cushman & Wakefield, firmy doradczej, która przygotowała raport „Najdroższe ulice handlowe świata”.

Wzrosty czynszów to tendencja ogólnoświatowa. W niemal dwóch trzecich krajów objętych badaniem trzeba płacić więcej niż przed rokiem. Najszybciej idą w górę stawki w Ameryce Łacińskiej i Azji. Na nowojorskiej Piątej Alei wzrosły o 21,6% w porównaniu do 2010 r. Tempo wzrostu czynszów w całej Europie było zdecydowanie słabsze (1,9%). Jednak w porównaniu do spadków odnotowanych w zeszłym roku (4,2%) można mówić o poprawie sytuacji.

W Polsce wzrosły stawki za wynajem nieruchomości handlowych w najlepszych lokalizacjach. Nowy Świat w Warszawie i Floriańska w Krakowie podrożały odpowiednio o 2,4% i 2,6%. Według danych Cushman & Wakefield więcej płacić muszą też najemcy na szczecińskiej alei Niepodległości. Pozostałe lokalizacje zaliczane do dziesięciu najdroższych ulic w Polsce odnotowały spadki. Należy do nich m.in. ulica Świdnicka we Wrocławiu czy 3 Maja w Katowicach.

„Poziom siły nabywczej statystycznego Polaka wynosi zaledwie ok. 40% średniej europejskiej. Niewielka oferta sklepów „z wyższej półki cenowej” w centrach miast, sprawia, że po towary luksusowe najbogatsi Polacy wciąż wybierają się na ulice Paryża czy Londynu, a nie Warszawy czy Krakowa. Powoli zwiększa się jednak liczba marek luksusowych, które zaczynają tworzyć mikrolokalizacje handlowe” – mówi Katarzyna Michnikowska.

Firma Cushman & Wakefield bada stawki za wynajem powierzchni przy głównych ulicach handlowych już od 26 lat. Porównuje ona czynsze w najważniejszych 278 lokalizacjach handlowych w 63 krajach.