Andropol modernizuje park maszynowy

Przyjechała z Niemiec, jest w pełni skomputeryzowana, a jej montaż i uruchomienie zajmie kilkanaście tygodni. W Białostockiej Wykończalni Tkanin instalowana jest właśnie nowoczesna barwiarka , dzięki której spółka poprawi jakość swoich tkanin.

BWT należy do Andropolu, znanego na rynku krajowym producenta m.in. tkanin ochronnych przeznaczonych głównie na odzież roboczą i specjalistyczne ubrania ochronne (dla służby zdrowia, przemysłu chemicznego i paliwowego, straży pożarnej, budownictwa, drogownictwa). Ale także pościeli, tkanin odzieżowych i meblowych. Jakość tych tkanin potwierdzają liczne certyfikaty ich zgodności z normami europejskimi. Andropol jest też certyfikowanym dostawcą dla wojsk NATO.

– Zakup nowej maszyny to inwestycja, która wpływa na dalsze polepszenie jakości naszych produktów, a jednocześnie pozwala oszczędzać koszty – mówi prezes Andropolu, Grzegorz Łukawski. – Modernizacja parku maszynowego jest ważnym elementem długofalowej polityki, która zapewni spółce mocną pozycję, jako producenta tkanin specjalistycznych.

Warte kilka mln zł, urządzenie niemieckiej firmy Monforst, to całkowicie skomputeryzowana tzw. barwiarka ciągła.

– U znanego producenta w Niemczech znaleźliśmy odpowiedni sprzęt, skonfigurowaliśmy go zgodnie z naszymi potrzebami i po przeprowadzeniu pierwszych próby technologicznych, zakupiliśmy maszynę do Polski – mówi prezes BWT Krzysztof Spólnicki.

Ze względu na imponujące gabaryty (ma blisko 30 m długości), barwiarka została dostarczona do zakładu w częściach i obecnie jest montowana pod nadzorem przedstawiciela firmy Monforst z Niemiec.

– Montaż potrwa do końca września, odbiór i próby technologiczne przewidziane są na październik, a na przełomie października i listopada powinna ruszyć produkcja – zapowiada prezes BWT.

Nowa inwestycja nie tylko pozwoli rozszerzyć asortyment i gamę kolorystyczną barwionych materiałów, ale przede wszystkim pomoże spółce łatwiej spełnić najwyższe standardy jakości tkanin mundurowych, określane według kryteriów MON i NATO

Maszyna jest w pełni zautomatyzowana, zasilana gazem, więc nie tylko ekologiczna, ale też wydajna i oszczędna. Do barwionych na niej tkanin wykorzystywane będą między innymi barwniki zawiesinowo-kadziowe, które gwarantują najlepsze parametry jakościowe tkanin.

Andropol SA jest krajowym liderem w produkcji tkanin bawełnianych oraz tkaniny z mieszanek bawełny z włóknami syntetycznymi i jedną z nielicznych już, dużych firm, działających w branży przemysłu lekkiego. W skład grupy wchodzą spółki z branży tekstylno-włókienniczej z Białegostoku i Andrychowa.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu