Muzyka dla młodzieży – poważna czy (nie)poważna?

Opuszczone jeansy, długa grzywka zasłaniająca oczy i ogromne słuchawki na uszach – tak wygląda stereotyp współczesnego nastolatka. Niestety rzadko na „playliście” młodego człowieka znajduje się katalog z muzyką klasyczną. A szkoda, bo ta rozbudza wyobraźnię – jest inspirująca, bywa także zabawna. Będzie się można o tym przekonać w dniach 17 – 24 września 2011 roku w Zakopanem.

Wtedy to odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej „Muzyka na Szczytach” pod hasłem „Moda na Kulturę”. Organizatorzy zapraszają nie tylko melomanów, ale również młodzież i zapewniają: muzyka „poważna” wcale nie musi być poważna.

Alfred Tomatis, francuski lekarz zajmujący się wpływem muzyki na człowieka mawiał: Ucho nie jest stworzone wyłącznie do słuchania. Ucho stworzone jest do pobudzania mózgu i ciała. Zgodnie z tymi słowami Festiwal w Zakopanem będzie ucztą muzyczną dla melomanów, ale przede wszystkich dla tych, którzy na co dzień nie mają okazji obcować z tak zwaną „muzyką wysoką”. Tegoroczna edycja festiwalu „Muzyka na Szczytach” adresowana jest również do młodego pokolenia. Organizatorzy zapraszają młodzież do wzięcia udziału w widowiskach muzycznych, które udowodnią, że muzyka kameralna także może być modna, inspirująca, a nawet zabawna. Będzie dużo wrażeń: na poważnie i niepoważnie.

Międzynarodowe sławy w Zakopanem

Zaplanowano występy światowej sławy zespołów, które łączą muzykę poważną ze współczesną, a dodatkowo potrafią stworzyć z koncertu niezapomniane widowisko, często pełne niebanalnego humoru. Wystąpią między innymi takie grupy jak: The King’s Singers – sekstet wokalny śpiewający klasycznie utwory muzyki rozrywkowej, między innymi piosenki Michaela Bublé. Royal String Quartet – mający na koncie album nagrany z Kayah oraz zespół Guitar4mation – gitarowy kwartet, który potrafi swą grą rozbawić do łez. Magicznie i refleksyjnie nastroi recital sióstr Olgi i Natalii Pasiecznik, które przeniosą słuchaczy w świat bajek i kołysanek dziecięcych. Interesujący będzie również spektakl słowno – muzyczny „Historia żołnierza” w wykonaniu aktorów z Francji. Na wszystkie wydarzenia zaprasza Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza – organizator festiwalu.

Zobaczyć muzykę na własne oczy

Badania dowodzą, że doskonałym narzędziem stymulującym wszechstronny rozwój – także duchowy – jest muzyka. Według Igora Strawińskiego, kompozytora, wrażenia wizualne powinny słuchaczowi pomagać w aktywnym śledzeniu wydarzeń muzycznych. Był on przekonany, że nie wystarczy słuchać muzyki, a trzeba ją także zobaczyć. Tancerz jest mówcą, który posługuje się niemym językiem. Instrumentalista jest mówcą, który używa języka nieartykułowanego. W nawiązaniu do tych słów na festiwalu w Zakopanem nie zabraknie wystaw, projekcji filmów oraz pokazu mody i fryzur autorstwa artystów wywodzących się z Zakopanego.

Muzyka na dzisiejsze czasy

Muzyka kameralna jest pewnego rodzaju medytacją i sposobem na wyciszenie się. Może stać się odpowiednim antidotum na chaos, wyścig z czasem i dysharmonię współczesnego świata. Także dla młodych ludzi. Zalewani z każdej strony muzyką popularną, elektronicznymi dźwiękami, stają się oni neutralni, a wręcz leniwi wobec wyborów muzycznych. Brakuje okazji, aby posłuchać opowieści muzycznej kwartetu smyczkowego, czy popisów wokalnych zespołu a cappella.

Czy muzyka poważna może być trendy? Czy Polacy są muzykalnym narodem i czy jest szansa, by pokochali muzykę kameralną? Organizatorzy festiwalu „Muzyka na Szczytach” przekonują, że jest to możliwe, jeśli stworzy się ku temu możliwości. Wszystkich walorów muzyki klasycznej nie sposób wymienić. Może jednak młodzi goście festiwalu przekonają się, że warto w swych odtwarzaczach mp3 stworzyć osobny katalog muzyki poważnej i raz na jakiś czas do niego zaglądnąć…

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu