Przejdź do treści

Wymiana społecznościowa lekarstwem na drogiego franka

Polacy coraz chętniej nabywają waluty w internecie. Tylko w lipcu, za pośrednictwem jedynej w Polsce platformy społecznościowej – Walutomat.pl, wymienili waluty o łącznej wartości ponad 61 mln zł, z czego prawie 9 mln dotyczyło franków szwajcarskich. To dwukrotnie więcej w porównaniu ze stanem z początku tego roku.

Wymiana walut w internecie na społecznościowej platformie, jaką jest Walutomat.pl, jest tanim sposobem na kupno waluty. Tutaj operator serwisu jedynie pośredniczy w wymianie pomiędzy użytkownikami, którzy samodzielnie ustalają satysfakcjonujący dla obu stron kurs wymiany. Serwis zarabia na prowizji transakcyjnej, która wynosi zaledwie 0,2 proc. od wartości wymiany.

– W samym tylko lipcu przybyło nam 1 482 nowych użytkowników, z czego 1 389 to osoby prywatne, a 93 to firmy – mówi Adrian Łaźniewski, rzecznik prasowy serwisu Walutomat.pl. – Jest bardzo prawdopodobne, że większość naszych nowych użytkowników, to kredytobiorcy, którzy w sytuacji ciągle rosnących cen franka szwajcarskiego postanowili poszukać tańszych sposobów na kupno waluty – dodaje.

Kredyty zaciągnięte we frankach szwajcarskich spłaca obecnie ok. 700 tys. Polaków. Od września będą oni mogli skorzystać z możliwości spłaty kredytu bezpośrednio w walucie, w której go zaciągnęli, a bank nie będzie mógł zażądać za to żadnej opłaty. Takie przepisy wynikają z nowelizacji Ustawy o kredycie bankowym i kredycie konsumenckim, czyli tzw. ustawy antyspreadowej, którą wczoraj (09.08.2011 r.) podpisał Prezydent Komorowski. Prognozuje to dobre czasy dla społecznościowej platformy wymiany, która w odniesieniu do początku roku już teraz prawie podwoiła swój obrót.

Nowe przepisy obniżą koszty kredytobiorców, ale pod warunkiem, że oni sami znajdą i kupią tańszą walutę. Paradoksalnie mogą na tym zarobić kantory, które podniosą dotychczas stosowane spready. Takiego ryzyka nie ma natomiast na platformie społecznościowej.

– My nie ingerujemy w kurs, to użytkownicy dogadują się między sobą co do warunków wymiany – mówi Adrian Łaźniewski. – Nie zamierzamy także podnosić opłat – dodaje.

Aby skorzystać z wymiany walut za pośrednictwem Walutomatu trzeba posiadać 2 rachunki bankowe– walutowy i w złotówkach. Serwis Walutomat posiada swoje rachunki w kilku bankach, z których wszystkie wpłaty i wypłaty są bezpłatne, są to: PKO BP, Pekao SA, BZ WBK, mBank, MultiBank BRE Bank, a także, od 20 lipca, w Banku Millennium.