Najpopularniejsza seria wideo w historii polskiego Internetu obchodzi trzecie urodziny

Najpopularniejszy w polskim Internecie program – „Upd@te – sieciowy donosiciel” obchodzi jubileusz. Z tej okazji ekipa Wirtualnej Polski wyprodukowała specjalny, dwusetny już odcinek, prezentujący kulisy powstawania serii. Dla jej fanów został przygotowany również konkurs.

Seria „Upd@te – sieciowy donosiciel” ukazuje się w WP.TV od 12 sierpnia 2008 roku i jest obecnie najpopularniejszym programem nadawanym w polskim Internecie. Wszystkie jej części obejrzano łącznie ponad 57 milionów razy (31 917 853 na platformie ToSieWytnie.pl, 24 168 560 w telewizji internetowej WP.TV i 1 140 070 na kanałach partnerskich na YouTube.com).

Program obchodzi właśnie trzecie urodziny. Z tej okazji jego producenci nagrali specjalny, dwusetny odcinek, ukazujący kulisy pracy zespołu oraz etapy rozwoju serii. Dodatkowo, przygotowano konkurs dla fanów. Trzy osoby, które nadeślą najciekawsze scenariusze na redakcyjną skrzynkę e-mail, zostaną zaproszone na nagrania do multimedialnego studia WP w Warszawie, aby… samodzielnie poprowadzić program. Konkurs potrwa do końca sierpnia.

„Upd@te” ma w pełni interaktywną postać. To użytkownicy nadsyłają do redakcji propozycje linków do materiałów (zdjęć, filmów, gier, stron itp.), przy pomocy formularza umieszczonego na stronach WP.TV i ToSieWytnie.pl, wraz z komentarzem, dlaczego powinny one znaleźć się w programie, zaś ekipa WP.TV wybiera najciekawsze propozycje i na ich podstawie buduje fabułę.

„Zależy nam, aby nasi widzowie mieli jak największy udział w powstawianiu programu. Co ważne, większość dotychczasowych prezenterów serii „Upd@te” było rekrutowanych spośród osób aktywnie produkujących wideo w Internecie, ale żaden z nich nie działał wcześniej na polu profesjonalnych produkcji filmowych oraz mediów telewizyjnych” – mówi Łukasz Skalik, Kierownik Działu WP.TV i Multimedialnego Wsparcia Portalu. „Wyniki oglądalności potwierdzają, że wybraliśmy właściwą formułę. Jeszcze żaden cykliczny program nadawany w polskim Internecie nie cieszył się tak dużą popularnością” – dodaje.

Warunkiem koniecznym dopuszczenia materiału do emisji jest spełnienie kryterium legalności. Automatycznie pomijane są wszystkie formy pochodzące z mainstremowych mediów komercyjnych (np. stacji telewizyjnych, filmów fabularnych) oraz szczególnie drastyczne lub propagujące przemoc. Autorzy propozycji, które wejdą w skład odcinka są nagradzani gadżetami. W ten sposób program praktycznie w całości tworzony jest przez internautów, będąc – od początku swojego działania – ewenementem w skali polskiej Sieci.

„Przygotowanie jednego odcinka wymaga przejrzenia blisko tysiąca zgłoszeń nadesłanych przez użytkowników” – mówi Grzegorz „Dakann” Barański, prezenter oraz koordynator serii. „Preferowane są produkcje indywidualnych twórców. Każdy materiał, który wchodzi w skład programu, oprócz ksywki nadsyłającego go internauty zawiera również informacje o źródle pochodzenia, wraz z odnośnikami do miejsca, w którym można obejrzeć go w całości” – dodaje.

Najpopularniejszy, #54 odcinek „Upd@te – sieciowy donosiciel”, został obejrzany ponad 700 000 razy (600 tysięcy na ToSieWytnie.pl i 100 000 na WP.TV). Liczba ta nie oddaje jednak pełnej skali, gdyż sporo innych odcinków wyemitowanych zostało również na szklanym ekranie – np. w telewizji ITV, z którą WP.TV współpracowało w latach 2008-2010, czy w telewizorach z dostępem do Internetu (Samsung Smart TV). Faktyczna liczba odtworzeń serii może być dużo wyższa, niż pokazują to dane logów serwerów multimedialnych. Łączny czas trwania dwustu wyprodukowanych odcinków serii dostępnych w Internecie wynosi 26 godzin i 55 minut. Zatem, aby obejrzeć wszystkie części, użytkownik musiałby spędzić ponad dobę non-stop przed ekranem komputera lub telefonu (seria dostępna jest też z poziomu urządzeń mobilnych).

http://update.tosiewytnie.pl

http://update.wp.tv

Link do jubileuszowego odcinka:

http://update.tosiewytnie.pl/i,UPDTE-200-sieciowy-donosiciel,vid,26442,index.html?skipd=yes

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu