Do portu w Gdyni przybije nieprzeciętny żaglowiec z nieprzeciętną historią. Stad Amsterdam otwarty dla zwiedzających!

Jedyny w Europie czynnie żeglujący statek typu kliper będzie cumował w porcie w Gdyni.

Ten unikalny, jeden z najszybszych żaglowców pasażerskich, w piątek 19 sierpnia br. zostanie otwarty dla zwiedzających.

Stad Amsterdam to replika XIX-wiecznego klipra, najszybszego typu żaglowców swoich czasów. Wizyta na jego pokładzie, stanowiącym wierny historycznie model, to podróż do przeszłości, stanowiąca niesamowite doświadczenie – czasy dawnej chwały kliprów, gdy transportowały delikatną herbatę, pocztę czy natchnionych gorączką złota pasażerów z Kalifornii i Australii, powracają tu w nowoczesnej formie. Stad Amsterdam stanowi ucztę dla oczu, która zachwyci serce każdego żeglarza – ponad głowami pasażerów rozwijają się żagle o powierzchni 2,200 metrów kwadratowych, zaś pod ich stopami rozciąga się zaś 60 metrów drewnianego pokładu.

1 Frits Goldschmeding, Randstad, Stad AmsterdamKliper Stad Amsterdam powstał dzięki współpracy władz miasta Amsterdam i agencji zatrudnienia Randstad, której założyciel Frits Goldschmeding pragnął połączyć swoją miłość do pięknych statków z filozofią firmy Randstad, zakładającą wywieranie faktycznego, pozytywnego wpływu na rynek pracy – jego kształtowanie. W efekcie zawartego partnerstwa, w 2000 roku, w ponad sto lat po tym, jak w Amsterdamie zbudowano ostatni żaglowiec pasażerski – nowy kliper był gotowy, aby rozpocząć podbój mórz i oceanów. Jednocześnie 138 zatrudnionych przez Randstad młodych bezrobotnych pracowników przywróciło na lokalny rynek pracy zapomniane tradycje rzemieślnicze tego portowego miasta, zyskując zarazem nowe doświadczenie zawodowe.

Stad Amsterdam zbudowano z myślą o prędkości, co pozwala mu na uczestnictwo w regatach. Kliper pozostaje jednak przede wszystkim wierny młodym ludziom, którzy pomogli w jego budowie – regularnie organizowane są na nim specjalne wyprawy szkoleniowe, których celem jest przyuczenie młodych entuzjastów do fachu marynarza.

W dniu 19 sierpnia br. na nabrzeżu prezydenckim w porcie w Gdyni, pokład Stad Amsterdam w godzinach 17:30-20:30 zostanie otwarty dla zwiedzających. Zapraszamy na pokład wszystkich entuzjastów żeglarstwa i morskich doznań. Załoga statku będzie pokazywała i wyjaśniała gościom pokładowe sprzęty.

Dla pierwszych 100 osób, które pojawią się na pokładzie żaglowca przygotowane są upominki. Szczegóły na ten temat dostępne na stronie: www.randstad.pl.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu