Przejdź do treści

Gustomierz 2.0 rekomenduje filmy w Twoim guście

Dzięki nowemu Gustomierzowi już nie będziesz oglądał złych filmów. Dziś na Filmwebie rusza Gustomierz™ w wersji 2.0., czyli aplikacja, która wskazuje rekomendacje filmów w kinach, telewizji i na DVD/BluRay. Dokładnie w Twoim guście.

Gustomierz™ pozwoli jeszcze trafniej dopasowywać filmy na seans w domu czy w kinie.

Gustomierz™ to aplikacja, która gromadzi głosy użytkowników Filmwebu i poleca im filmy w ich guście. Aplikację w wersji 1.0 uruchomiono w maju 2010, wraz ze startem nowego Filmwebu.

Gustomierz™ 2.0. poprawił trafność i szybkość generowania rekomendacji. Został również wzbogacony o kilka innowacyjnych funkcji. Teraz aplikacja udostępnia predykcje ocen filmów z olbrzymiej bazy, a także pozwala użytkownikom dobierać filmy pod kątem własnego gustu.

– Jest to  jeden z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych systemów rekomendacji filmów w Internecie – mówi Artur Gortych, prezes Filmwebu.

Dzięki Gustomierzowi™ pięciokrotnie wzrosła na Filmwebie liczba głosów oddanych na filmy: z 22 milionów w maju minionego roku do ponad 130 milionów obecnie. Na popularne filmy zostało oddanych już nawet kilkaset tysięcy głosów: „Avatar” zgromadził 165 tysięcy głosów, „Forrest Gump” – ponad 222 tysiące. Żaden polski serwis nie osiągnął nawet przybliżonych wartości. Wyniki Filmwebu możemy porównywać z największym międzynarodowy serwisem filmowym, IMDb.com.

Gustomierz dla każdego – oglądaj filmy, takie jak lubisz

Gustomierz 2.0 pomoże jeszcze lepiej dobierać filmy w Twoim guście. Dzięki Gustomierzowi użytkownik dowie się, z jakim prawdopodobieństwem dany tytuł mu się spodoba.

Po pierwsze, dla zalogowanych użytkowników na kartach filmów pojawi się informacja, na ile procent dany film jest w ich guście. Ocena bierze pod uwagę kilka zmiennych: Gustopodobnych, czyli osoby, które lubią podobne filmy, ogólną ocenę danego filmu dokonaną przez społeczność oraz takie dane, jak twórcy i gatunek, które zostają porównane z innymi filmami danych twórców/z danego gatunku, ocenione przez użytkownika.

Ponadto, każdy użytkownik będzie miał dostęp do list, na których premiery kinowe, Blu-Ray/DVD oraz filmy w telewizji będą uporządkowane według jego własnego gustu. W ten sposób uzyska jeszcze dogodniejszy dostęp do pozycji, które spodobają się z dużym prawdopodobieństwem właśnie jemu.

Nowa odsłona Gustomierza™ umożliwia także wszystkim, niezależnie od upodobań filmowych, wyszukiwanie filmów we własnym guście, porównywanie gustów ze znajomymi oraz poznawanie użytkowników, którzy mają podobny gust filmowy.

Gustomierz – narzędzie statystyczne i marketingowe

Ponieważ Gustomierz™ ma dostęp do najbogatszej bazy filmowej oraz 130 milionów głosów, najlepiej zna gusta filmowe polskich internautów. Dzięki temu umożliwia tworzenie rankingów (np. najbardziej oczekiwanych czy najlepiej ocenianych filmów). Pozwala tworzyć pełne mapy filmowe z takimi zmiennymi, jak wiek użytkownika, jego ulubione gatunki filmowe, podobieństwo itd.

Technologia

Na podstawie teorii matematycznych KNN i SVD oraz własnych badań Filmweb stworzył autorski silnik, pozwalający na precyzyjne wyliczenie prawdopodobieństwa zgodności danego filmu z gustem użytkownika. Ten unikalny algorytm, biorący pod uwagę ponad 130 milionów oddanych głosów, już teraz generuje ponad 11 miliardów spersonalizowanych rekomendacji dla użytkowników Filmwebu.

Filmweb jest drugą największą bazą filmową na świecie i największym portalem filmowym w Polsce. Liczba wszystkich użytkowników Filmwebu miesięcznie przekracza 6 milionów (rekord 7.2 miliona unikalnych użytkowników w styczniu 2011 roku – GemiusTraffic), co przekłada się na ponad 3 miliony użytkowników realnych (3,4 miliona RU – Megapanel PBI/Gemius, luty 2011).