Budownictwo komunalne w ramach PPP – wyzwanie dla samorządów

Budowa mieszkań komunalnych oraz dostarczanie lokali socjalnych stanowią w samorządach istotny problem. Czy jego rozwiązaniem może stać się formuła partnerstwa publiczno-prywatnego?

Do czynników sprzyjających obecnie inwestycjom mieszkaniowym należy z pewnością wyhamowanie rynku deweloperskiego, a co za tym idzie – spadek kosztów robót budowlanych i zwiększona dostępność wykonawców. Dzięki temu samorząd może w większym stopniu uzależnić planowaną inwestycję od swoich potrzeb i możliwości finansowych.

„Samorządy próbują realizować projekty PPP przede wszystkim w modelu koncesyjnym, co w przypadku budownictwa komunalnego, a tym bardziej socjalnego, raczej się nie sprawdzi. Podstawowy model współpracy powinien opierać się tu na wkładach własnych partnerów oraz przynajmniej częściowym opłatom za dostępność wybudowanych mieszkań” – uważa Rafał Cieślak z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak & Kordasiewicz.

„Prywatni inwestorzy gotowi są sfinansować koszty projektu i budowy oraz zarządzać powstałym zasobem mieszkaniowym, ale nie chcą ponosić w całości ryzyka popytu” – dodaje.

Jego zdaniem, dodatkowe dochody z realizacji przedsięwzięcia partner prywatny czerpać może z wynajmu lub sprzedaży lokali użytkowych, a nawet świadczenia dodatkowych usług komercyjnych. Nie zmienia to faktu, że główny ciężar finansowy na etapie eksploatacji powinien spoczywać na gminie.

„Pamiętajmy, że PPP to jedna z metod rozwiązani problemu budownictwa mieszkaniowego. To od strategii mieszkaniowej przyjętej przez daną jednostkę samorządową zależeć będzie rozmiar, standard i przeznaczenie lokali w ramach konkretnej inwestycji” – przekonuje Cieślak.

Obecnie postępowania na wybór inwestora prywatnego do budowy mieszkań komunalnych prowadzone są m.in. w Krakowie i Bolesławcu. Do dużej inwestycji tego typu przygotowuje się także Warszawa.

Więcej na: www.kdg.waw.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu