Przejdź do treści

Coraz więcej wpadek w serwisach informacyjnych

Rośnie liczba wpadek najczęściej oglądanych telewizyjnych dzienników informacyjnych w Polsce. W czerwcu 2011 redakcje popełniły ich najwięcej od jedenastu miesięcy. Takie dane opublikowała agencja informacyjna „PRESS‑SERVICE Monitoring Mediów” w czerwcowym raporcie „Cztery Stacje”. W ciągu 30 dni odnotowano łącznie 34 błędy.

Za wpadki serwisów informacyjnych analitycy „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” uznają problemy techniczne, błędy merytoryczne oraz językowe. Najwięcej miały ich „Wydarzenia” – jedenaście w ciągu miesiąca. Co ciekawe, był to jedyny serwis, mogący pochwalić się spadkiem w tej kategorii – o jeden błąd w stosunku do maja. Flagowy program informacyjny Polsatu jest liderem zestawienia od maja 2010 roku, czyli już od 14 miesięcy.

„Panorama” utrzymała się na takim samym poziomie jak w maju, notując sześć błędów. Największy wzrost dotyczył „Faktów”. Zespół TVN-u popełnił aż dziewięć gaf, o pięć więcej niż przed miesiącem. Z kolei „Wiadomości” miały ich osiem.

Statystykę zdominowały wpadki językowe, osiągając pułap  53 proc. całej kategorii. 44 proc. stanowiły błędy techniczne, w tym niepoprawne podpisy wypowiadających się osób. 3 proc. to wpadki merytoryczne.

Trend wzrostowy uchybień serwisów informacyjnych można zauważyć już od grudnia ubiegłego roku. Od tego czasu liczba błędów ogółem wzrosła niemal dwukrotnie. Po raz ostatni większą ich liczbę aniżeli w czerwcu 2011 odnotowano w lipcu 2010. Do rekordu z feralnego stycznia 2009 (61 wpadek) ciągle jednak jeszcze trochę brakuje.

Serwisy informacyjne w czerwcu najczęściej zajmowały się polityką. Reporterzy zdecydowanie rzadziej wybierali tematy społeczno-obyczajowe, a także tragedie, wypadki i katastrofy. Pośród tematów szczegółowych na czoło wysunęły się nadchodzące wybory parlamentarne oraz zakażenie bakterią e-coli. Niewiele mniej mówiło się o problemach z budową autostrady A2 oraz kryzysem w Grecji. Na dalszy plan zeszła tragedia smoleńska, o której wyemitowano zaledwie dwanaście materiałów.

Analiza głównych wydań dzienników informacyjnych przeprowadzona została na podstawie monitoringu „Faktów”, „Panoramy”, „Wiadomości” i „Wydarzeń”. Pod uwagę wzięto wszystkie materiały wyemitowane od 1 do 30 czerwca 2011 roku. Badanie „Cztery Stacje” prowadzone jest przez „PRESS-SERVICE Monitoring Mediów” cyklicznie od 1 września 2008 roku.

Pełny raport: http://www.press-service.com.pl/pl/analiza-glownych-wydan-dzienniko/

źródło/autor: PRESS-SERVICE Monitoring Mediów