„E-lementarz” na półmetku czyli pierwsze podsumowanie pilotażowego programu edukacyjnego w Nidzicy

„E-lementarz” – program z udziałem dzieci klas 1-4 oraz nauczycieli szkół podstawowych, realizowany na terenie gminy Nidzica, bada przygotowanie oraz oczekiwania związane z projektem ustawy o roboczym tytule „Laptop dla pierwszoklasisty”. Organizatorem programu „E-lementarz” jest Związek Importerów i Producentów Sprzętu Branży RTV i IT. Honorowy Patronat objął Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego – Jacek Protas, a sprzęt komputerowy zapewniła firma Toshiba, która ma międzynarodowe doświadczenie w realizacji podobnych programów edukacyjnych m.in. na zlecenie rządów Portugalii, Wielkiej Brytanii i Japonii. Partnerami programu są organizacje pozarządowe związane m.in. z edukacją i bezpieczeństwem dzieci w internecie.

Ponad 200 osób – uczniów szkół podstawowych oraz ich rodziny – uczestniczyło w Rodzinnym Pikniku Edukacyjnym „Sieciaki na wakacjach”, który odbył się 23 lipca na stadionie miejskim w Nidzicy. Podczas pikniku dzieci poznawały zasady bezpiecznego korzystania z internetu oraz korzystały z licznych atrakcji przygotowanych przez Fundację Dzieci Niczyje. Wydarzenie to było też okazją do podsumowania pierwszej części programu pilotażowego „E-lementarz”. Uroczystej inauguracji imprezy dokonali Wiceminister Edukacji Narodowej p. Zbigniew Włodkowski i gospodarz programu – Burmistrz Nidzicy p. Dariusz Szypulski. Gośćmi Pikniku byli również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz nauczyciele i dzieci – uczestnicy warsztatów edukacyjnych, które w pierwszej kolejności odbyły się w szkołach podstawowych w Napiwodzie i Łynie.

Piknik stał się doskonałą platformą wymiany opinii przedstawicieli ministerstwa, władz samorządowych, interesariuszy programu oraz bezpośrednich uczestników warsztatów edukacyjnych – nauczycieli, dzieci i wolontariuszy programu „PROJEKTOR – wolontariat studencki” nt. wykorzystywania sprzętu komputerowego i internetu w codziennej edukacji oraz problemów, obaw jak również oczekiwań z tym związanych.

„Pragnę wyrazić uznanie dla podejmowanej inicjatywy wakacyjnego programu pilotażowego nawiązującego do rządowego programu budowania kompetencji cyfrowych w edukacji. Każde działanie służące rozwojowi społeczeństwa informacyjnego spotyka się z moim zainteresowaniem oraz poparciem. Jednocześnie, uznaję Państwa inicjatywę za niezwykle cenną i pożądaną” – napisała w liście do organizatorów programu pilotażowego Magdalena Gaj, podsekretarz stanu, Ministerstwo Infrastruktury.

Wyniki i obserwacje przeprowadzonych warsztatów zostaną zebrane w końcowym Raporcie Analitycznym jako merytoryczne wsparcie przygotowania rządowego projektu „Laptop dla pierwszoklasisty.”

źródło/autor:Mecenat Publiczno – Prywatny

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu