Przejdź do treści

NetSprint pomaga Duńczykom planować wolny czas

Autorskie rozwiązanie stworzone przez NetSprint – system wyszukiwawczy AOX – zostało wdrożone na dwóch duńskich serwisach miejskich: www.aok.dk („Alt om København” – „Wszystko o Kopenhadze”) oraz www.aoa.dk („Alt om Aarhus” – „Wszystko o Aarhus”). AOK.dk to największy w Danii serwis typu cityguide, zawierający 35 tysięcy lokalizacji oraz informacje o ponad 700 aktualnych wydarzeń (np. koncertach, festiwalach, etc.).

Serwisy www.aok.dk oraz www.aoa.dk zawierają kompleksowe informacje o możliwościach spędzania czasu w Kopenhadze i Aarhus: wydarzenia rozrywkowe i kulturalne, recenzje lokali, sklepów czy hoteli. Stworzony przez NetSprint system wyszukiwawczy AOX pozwala użytkownikom szybko docierać do informacji z następujących kategorii tematycznych: Restauracje i kawiarnie, Na wynos, Dla dzieci, Życie nocne, Zakupy, Muzyka, Film, Teatr, Galerie, Zakwaterowanie, Życie w mieście.

Zgromadzone w systemie informacje występują w formie artykułów, wizytówek lokalizacji lub wydarzeń. Dzięki temu, poszukując np. konkretnej restauracji  czy klubu (typ: lokalizacja) znajdujemy także ich recenzje (typ: artykuł) oraz wydarzenia odbywające się w nich w najbliższym czasie (typ: wydarzenia).

„Naszym celem było wdrożenie skutecznego i łatwego w obsłudze rozwiązania wyszukiwawczego, które pozwoli użytkownikom znaleźć interesujące ich informacje bez względu na to, czy szukają ekskluzywnych włoskich restauracji czy małego koncertu rockowego w najbliższy piątek. Od momentu rozpoczęcia naszej współpracy w 2009 roku był to najbardziej złożony system wyszukiwawczy stworzony dla nas przez NetSprint. Zarówno w trakcie całej naszej współpracy, jak i podczas bieżącego projektu zespół NetSprint wykazał się profesjonalizmem i wysokimi kwalifikacjami” – powiedział Lukas Lunow, IT Project Manager w Berlingske Media.

Nowatorski system wyszukiwania dostępny na stronie głównej serwisów umożliwia znalezienie  wydarzeń konkretnego typu, odbywających się konkretnego dnia, w konkretnej dzielnicy – co znacznie ułatwia planowanie zwiedzania miasta, a także stanowi dobry sposób na szybkie zorganizowanie wolnego wieczoru.

Kolejna interesująca funkcjonalność to „nearby locations” – na stronie z opisem miejsca system podpowiada użytkownikowi komplementarne miejsca, które mogą być dla niego potencjalnie interesujące w danej okolicy. Jeśli na przykład użytkownik czyta informacje o restauracji, wyszukiwarka sugeruje pobliskie kluby, do których można wybrać się po zjedzeniu kolacji. Wybór „nearby locations” opiera się m.in. o odległość (podpowiadana lokalizacja musi znajdować się jak najbliżej tej oglądanej właśnie przez użytkownika). Warto dodać, że wyniki wyszukiwania prezentowane są także na mapie.

Oprócz (lub zamiast) używania tradycyjnego pola wyszukiwarki, użytkownik może posługiwać się także czterema listami rozwijanymi, umożliwiającymi wybór kategorii, podkategorii (lista początkowo nieaktywna), dzielnicy lub interesującej nas daty. Wybór jednej z kategorii sprawia, że uaktywnia się możliwość wyboru jej podkategorii, a w kolejnych listach wartości zostają dynamicznie odfiltrowane, co minimalizuje brak wyników wyszukiwania na zapytanie użytkownika.

Ponadto system wyposażony jest w zaawansowane filtry pozwalające dowolnie zawężać uzyskane już wyniki wyszukiwania. W przypadku zadania przez użytkownika prostego zapytania (czyli bez użycia list rozwijanych), na liście wyników widoczne są początkowo tylko 2 filtry – kategoria i dzielnica. Po wybraniu z nich dowolnej kategorii lista filtrów zostaje jednak odświeżona i pojawia się pełen zestaw filtrów zaawansowanych charakterystycznych dla danej kategorii. Przykład: http://www.aok.dk/soeg#query:pizza;what:Restaurant%20og%20caf%C3%A9

Inne możliwości rozwiązania AOX to:

  • Funkcjonalność misspellingu – podpowiadanie użytkownikowi prawidłowej formy wyrazu w przypadku popełnienia błędu. Przykład: http://www.aok.dk/soeg#what:Restaurant%20og%20caf%C3%A9;;;;query:picceria;
  • Funkcjonalność „Related Queries”, dzięki której wyszukiwarka podpowiada użytkownikowi nieco inne zapytania, na które może uzyskać interesujące wyniki. Przykład: użytkownik szuka zadając zapytanie „pizza”, a system prezentuje mu wyniki wyszukiwania wraz z sugestią „Może spróbujesz zapytać także o: kuchnia włoska lub pizzeria”.
  • Zaawansowane opcje sortowania: po trafności, po dacie, po rankingu (czyli liczbie gwiazdek nadanej przez redaktorów AOX), po popularności (czyli liczbie gwiazdek nadanej przez użytkowników), po liczbie komentarzy, po czasie trwania wydarzenia oraz zaawansowane dla wydarzeń – prezentowanie jako pierwsze wydarzeń o najbliższych terminach zakończenia.

Projekt realizowany był przy współudziale firmy ProPeople z Bułgarii (http://wearepropeople.com), która odpowiadała za wizualną stronę serwisu. Początkowo system wdrażano jedynie z myślą o serwisie poświęconym Kopenhadze, jednak jego architektura pozwoliła na szybkie i wdrożenie go także na stronie o AArhus.  Obecnie po stronie NetSprint kończą się prace nad przygotowaniem rozwiązania do obsługi języka norweskiego.

źródło/autor: NetSprint.pl