Przejdź do treści

KIR S.A. wkrótce udostępni system płatności natychmiastowych

Krajowa Izba Rozliczeniowa S.A. wybrała firmę Capgemini Polska Sp. z o.o. do budowy i wdrożenia  systemu rozliczeń płatności natychmiastowych. Platforma jest nowatorskim rozwiązaniem KIR S.A., które pozwoli na realizację płatności pomiędzy klientami banków w czasie rzeczywistym. Dzięki temu rozwiązaniu przekazywanie środków pomiędzy rachunkami klientów prowadzonymi w różnych bankach będzie mogło odbywać się natychmiastowo przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i 365 dni w ciągu roku. Platformę do realizacji płatności natychmiastowych, KIR S.A. zaproponuje bankom w trybie pilotażowym już na początku przyszłego roku.

Platforma płatności natychmiastowych zostanie opracowana w ścisłej współpracy ze specjalistami z Capgemini. Oprogramowanie na potrzeby tego projektu zostanie przygotowane przez zespół inżynierów i konsultantów Capgemini z wrocławskiego Software Solution Center. Umowa dotyczy wdrożenia systemu rozliczeń płatności natychmiastowych dla KIR S.A. oraz wsparcia produkcyjnego przez kolejne 5 lat.

„Tworząc platformę płatności natychmiastowych, Capgemini wykorzysta najlepsze praktyki oraz wiedzę z obszaru rynku finansowego, jak również sprawdzone, autorskie narzędzia i metodyki. Realizując tak innowacyjny projekt mamy szansę wytyczyć nowe kierunki na rynku płatności elektronicznych w Europie i umocnić naszą pozycję biznesowego i technologicznego  partnera  dla wiodących firm rynku usług finansowych” – powiedział Frank Wagenbauer, Członek Zarządu i Dyrektor Zarządzający Application Services Capgemini Polska.

Tak innowacyjne rozwiązanie na rynku płatności jakim jest system płatności natychmiastowych, KIR S.A. wdroży jako pierwsza w Europie środkowo-wschodniej. Dotychczas system płatności natychmiastowych w Europie oferuje tylko brytyjska izba rozliczeniowa VocaLink. Polskie rozwiązanie oferować będzie podobną funkcjonalność w obszarze wymiany komunikatów płatniczych w czasie rzeczywistym jak brytyjski system Faster Payments, lecz opierać się będzie na innych technologiach.

„Wdrożenie nowego,  innowacyjnego systemu rozliczeń płatności natychmiastowych pozwoli KIR S.A. zaoferować klientom banków korzystających z bankowości internetowej wysyłanie i otrzymywanie pilnych płatności w czasie rzeczywistym. Zwiększanie szybkości rozliczeń międzybankowych wydaje się obecnie naturalnym kierunkiem rozwoju systemów płatności, dlatego udostępnienie nowego systemu – podobnie jak uruchomienie w 1994 r. pierwszego elektronicznego systemu rozliczeń międzybankowych ELIXIR® – będzie istotną zmianą w polskim systemie płatniczym” – powiedział Zygmunt Szafrański, Wiceprezes Zarządu KIR S.A.

źródło/autor: Krajowa Izba Rozliczeniowa