Kolejne etapy inwestycji firmy Swedspan w gminie Orla

Firma Swedspan, międzynarodowy producent płyt drewnopochodnych należący do grupy IKEA, oficjalnie rozpoczęła budowę tartaku w gminie Orla, w województwie podlaskim. Jest to kolejny etap inwestycji firmy w tej okolicy, wartej 140 milionów euro, która obejmuje ponadto jedną z najnowocześniejszych fabryk ultra cienkich płyt HDF (płyty drewnopochodne o dużej gęstości) na  świecie i zakład produkcji dodanej (przycinanie płyt na wymiar i foliowanie). Uruchomienie produkcji w tartaku planowane jest na pierwszy kwartał 2012 roku. Powstanie w nim 50 miejsc pracy.

Ponadto, w fabryce ultra cienkich płyt HDF firmy Swedspan w Koszkach została wyprodukowana pierwsza płyta, co wymagało uruchomienia pełnego procesu produkcyjnego – od przygotowania wiórów do wytworzenia finalnej płyty. Pierwsza płyta powstała w ciągu 25 minut i została podpisana przez wszystkich pracowników firmy Swedspan, ponieważ jest ona efektem ich wspólnej pracy. Rozpoczęcie produkcji na pełną skalę w fabryce ultra cienkich płyt HDF firmy Swedspan jest planowane na wrzesień 2011 r.

Firma Swedspan otrzymała pozwolenie na budowę tartaku 15 marca 2011 r., a prace przygotowawcze pod położenie fundamentów rozpoczęły się 4 czerwca. Plan prac budowlanych jest niezwykle ambitny. Powinny one zakończyć się przed końcem roku, aby już w styczniu możliwa była instalacja i testy maszyn, a produkcja na pełną skalę mogła rozpocząć się w pierwszym kwartale 2012 r. Drewno produkowane w tartaku firmy Swedspan w gminie Orla będzie sprzedawane producentom mebli współpracującym z IKEA oraz innym firmom obecnym na polskim rynku. Tartak będzie w stanie wyprodukować ok. 60 000 m3 desek i posortować 350 000 m3 drewna rocznie.

„Cieszę się, że kolejne etapy inwestycji firmy Swedspan w gminie Orla są realizowane w tak dynamicznym tempie.” –  powiedział Laimonas Rackauskas, Dyrektor Zarządzający w firmie Swedspan Polska Sp. z o.o. „Dziś oficjalnie rozpoczynamy budowę tartaku. Wyprodukowaliśmy także pierwszą płytę, a zaledwie miesiąc temu odbyło się uroczyste uruchomienie maszyn w zakładzie produkującym ultra cienkie płyty HDF. Konsekwentnie dążymy do zakończenia wszystkich faz inwestycji – fabryki ultra cienkich płyt HDF, tartaku i zakładu produkcji dodanej – i osiągnięcia pełnych mocy produkcyjnych do połowy 2012 roku. Do tego czasu będziemy stopniowo zwiększać liczbę pracowników do poziomu 250 osób. Liczymy na to, że nasza inwestycja przyczyni się do poprawy sytuacji ekonomicznej regionu zarówno poprzez zatrudnienie bezpośrednie, jak i pośrednie w lokalnych firmach, z którymi współpracujemy.”

W tartaku firmy Swedspan, który powstanie w gminie Orla, będą wykorzystywane najnowocześniejsze i najbardziej innowacyjne rozwiązania służące do sortowania i obróbki drewna, dotychczas nie dostępne w Polsce. Dzięki zaawansowanym technologiom, drewno typu papierówka o większej średnicy będzie sortowane w sposób, który pozwoli na wygenerowanie z niego jak największej ilości wartościowego materiału. Główna linia produkcyjna pozwoli na przetwarzanie drewna o mniejszej średnicy w krótkim czasie (120 metrów na minutę). Kłody będą mogły być przycinane do średnicy od 12 do 35 cm. Średni przekrój będzie wynosił ok. 16 cm. Pocięte drewno będzie od razu sortowane w 20-pojemnikowym urządzeniu sortującym. Swedspan ma w planach suszenie całego pociętego drewna w specjalnych suszących kabinach.

Tartak firmy Swedspan będzie spełniał wszystkie normy dotyczące ochrony środowiska ustanowione przez Grupę IKEA, które są o wiele bardziej restrykcyjne niż obowiązujące wymogi prawne. Woda wykorzystywana do produkcji zostanie poddana recyklingowi, z wyjątkiem tej, która odparuje w procesie suszenia. Dzięki materiałom dźwiękoszczelnym oraz fizycznym barierom dźwiękowym poziom hałasu będzie utrzymany na bardzo niskim poziomie. Wszystkie produkty uboczne powstałe w wyniku cięcia drewna (trociny, kora, pył) będą dalej wykorzystane przez firmę Swedspan. Trociny będą dostarczane bezpośrednio z tartaku do zakładu produkującego ultra cienkie płyty HDF, natomiast pył i kora zostaną skierowane do kotłowni opalanej biomasą, która całkowicie zaspokoi zapotrzebowanie fabryki na energię cieplną i aż 15-20% jej zapotrzebowania na energię elektryczną.

źródło/autor: Questia

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu