Jest alternatywa dla drogich mieszkań w Krakowie

Kraków jest trzecim miastem w Polsce pod względem wysokości cen mieszkań. Drożej jest tylko w Warszawie i Sopocie. Przeciętne miesięczne wynagrodzenie wystarcza tu jedynie na zakup niespełna pół metra kwadratowego mieszkania, co pokazuje jak bardzo ceny nieruchomości są nieadekwatne do obecnych zarobków Krakowian.

W takich warunkach, znalezienie nowego lokum zwykle wiąże się z poszukiwaniem kompromisu pomiędzy metrażem gwarantującym komfort, a lokalizacją mieszkania. Decydując się na poszukiwanie większego lokalu, ale bardziej oddalonego od centrum Krakowa nie powinno się więc ograniczać się tylko do dzielnic położonych na obrzeżach miasta. Warto rozważyć również przeprowadzkę poza Kraków, na przykład do Wieliczki.

Wieliczka jest 20-tysięcznym miastem leżącym na południowy wschód od Krakowa. Centrum Wieliczki od krakowskiego Rynku Głównego dzieli jedynie 13 km w linii prostej. Ze względu na tak niewielką odległość i dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną pomiędzy obydwoma miastami, kupno mieszkania w Wieliczce jest rozwiązaniem, które z pewnością powinny brać pod uwagę przede wszystkim osoby pracujące we wschodnich i południowych dzielnicach Krakowa.

Infrastruktura komunikacyjna Wieliczki i jej okolic wystarcza, aby miasto mogło z powodzeniem aspirować do roli „sypialni” Krakowa. Miasto zyskało dużą popularność, jako nowe miejsce zamieszkania Krakowian po oddaniu do użytkowania drogowego węzła wielickiego stanowiącego skrzyżowanie autostrady A4 z drogą krajową nr 4. Węzeł położony na granicy Wieliczki i Krakowa, uzupełniony kilkoma drogami lokalnymi, zapewnia wygodną komunikację samochodową między obydwoma miastami. Fragment autostrady A4 po zachodniej stronie węzła wielickiego, pełniący funkcję południowo-zachodniej obwodnicy Krakowa, umożliwia szybkie dotarcie do południowych i zachodnich dzielnic miasta oraz do lotniska w Balicach. Z kolei dojazd do centrum Krakowa jest możliwy dzięki drodze krajowej nr 4, która od wschodu stanowi północną obwodnicę Wieliczki, natomiast po zachodniej stronie węzła przechodzi w ulicę Wielicką. Sprawną komunikację wewnątrz powiatu wielickiego zapewniają ponadto drogi łączące Wieliczkę z Dobczycami, Gdowem oraz Niepołomicami.

Do Wieliczki dociera krakowska komunikacja miejska. Do dyspozycji pasażerów jest kilka linii autobusowych łączących Wieliczkę z Krakowem. Komunikację miejską wspierają ponadto prywatni właściciele mikrobusów. Działa również kolejowe połączenie obu miast. Pociągi w obu kierunkach odjeżdżają co godzinę, a podróż między stacją Wieliczka, a krakowskim Dworcem Głównym trwa 23 minuty.

Osoby, dla których miejsce zamieszkania powinno posiadać walory kulturowe, z pewnością docenią Wieliczkę, posiadającą bogatą, ponad 700-letnią historię. Warto wiedzieć, że Wieliczka, która od samego początku istnienia była związana z wydobyciem soli, uzyskała prawa miejskie w roku 1290. Pierwsze odkryte ślady warzelnictwa soli na tym terenie pochodzą jednak już z IX wieku. Największy rozwój gospodarczy w historii Wieliczki przypadł na okres panowania Kazimierza Wielkiego. Wtedy to w mieście, które przez pewien czas było największym ośrodkiem przemysłowym w kraju, zostały wzniesione mury obronne oraz zamek żupny.

Obiektem, dzięki któremu Wieliczka zyskała światową popularność, jest powstała w XIII wieku kopalnia soli. Została ona wpisana w 1978 roku przez UNESCO na pierwszą Listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego, jako jeden z najstarszych zakładów górniczych Europy. Od roku 1996, kiedy to w kopalni całkowicie zaprzestano eksploatacji złóż, obiekt pełni jedynie funkcję atrakcji turystycznej. Kopalnia dysponuje czterema szybami górniczymi prowadzącymi do sieci korytarzy z około dwoma tysiącami komór, a jej główną atrakcją jest wykuta w soli kaplica św. Kingi, która w ciągu roku przyciąga dziesiątki tysięcy turystów z całego świata.

Z racji niewielkiej odległości Wieliczki od Krakowa, wielicki rynek nieruchomości jest silnie powiązany z rynkiem krakowskim. Pod tym względem Wieliczkę można praktycznie uznać za jedną z dzielnic Krakowa. Nie dziwi więc fakt, że oferty nieruchomości z Wieliczki można bez problemu znaleźć w większości krakowskich biur pośrednictwa.

Wśród nieruchomości obecnie oferowanych do sprzedaży znajduje się kilkaset lokali mieszkalnych, zarówno nowych, jak i z rynku wtórnego. Większość nowych mieszkań oczekujących na potencjalnych nabywców wchodzi w skład kameralnych inwestycji składających się z jednego lub maksymalnie kilku budynków. Inwestycje te realizowane są w większości przez niewielkie lokalne firmy deweloperskie. Jak dotychczas, Wieliczka nie przyciągnęła wielu dużych ogólnopolskich, czy zagranicznych deweloperów. Pewnym wyjątkiem jest firma Murapol S.A. z Bielska-Białej, która przy ul. Kościuszki zrealizowała inwestycję składającą się z 4 budynków mieszkalnych, w których wyodrębnionych zostało 128 mieszkań. Do dyspozycji przyszłych mieszkańców osiedla oddany został garaż z podziemnymi miejscami postojowymi, ponadto cała inwestycja została ogrodzona. Ceny mieszkań, które jeszcze pozostały w sprzedaży zaczynają się już od 4200 zł/mkw., jednak ta cena dotyczy jedynie dużych lokali o powierzchni ok. 100 mkw. Ceny mniejszych mieszkań to już wydatek rzędu 5000 zł/mkw. Bezprowizyjną sprzedaż mieszkań wchodzących w skład inwestycji prowadzi krakowski oddział PÓŁNOC Nieruchomości.

Ciekawe oferty można znaleźć również na rynku wtórnym. Do dyspozycji kupujących są mieszkania zbudowane w latach 60 i 70 poprzedniego wieku w technologii wielkiej płyty, które można kupić już poniżej 5000 zł/mkw. Z uwagi na niską zabudowę Wieliczki, mieszkania tego typu znajdują się przeważnie w 4-piętrowych blokach tworzących wielickie osiedla mieszkaniowe na przykład jedno z większych osiedli w mieście – im. H. Sienkiewicza. Ceny mieszkań w nowym budownictwie są wyższe i w zależności od lokalizacji mogą sięgać 6000 zł/mkw.

Zainteresowani zakupem domu jednorodzinnego mogą wybierać spośród kilkudziesięciu inwestycji realizowanych w Wieliczce i jej bezpośrednich okolicach przez lokalnych deweloperów i drobnych inwestorów. Przykładem może być kolejna inwestycja z oferty PÓŁNOC Nieruchomości – Osiedle pod Dębem. Zlokalizowana w centrum Wieliczki przy ulicy Szpitalnej inwestycja składa się z domów w zabudowie szeregowej, których ceny zaczynają się od 590 000 zł. Jest to cena domu o powierzchni 225 mkw., stojącego na działce o powierzchni 2,7 ara. Zainteresowani mają również do dyspozycji domy o większej powierzchni i na większych działkach. Przykładowo, za dom o powierzchni 239 mkw. na ponad 8-arowej działce trzeba zapłacić 870 000 zł. Domy wchodzące w skład inwestycji oferowane są w stanie deweloperskim do indywidualnego wykończenia.

Osoby planujące indywidualną budowę domu w Wieliczce i w związku z tym poszukujące ofert sprzedaży działek budowlanych muszą się liczyć z kolei z wydatkiem rzędu 250-300 zł/mkw. Cena dotyczy niewielkich działek (do 15a) położonych na terenie miasta. Większe działki w okolicach Wieliczki można kupić już od 150 zł/mkw. Bardzo popularne są przede wszystkim działki widokowe położone po południowej stronie miasta na malowniczych wzniesieniach Pogórza Wielickiego.

Wieliczka jest z pewnością ciekawą alternatywą dla osób szukających nowego lokum, jednocześnie chcących uwolnić się od zgiełku Krakowa. Dobre połączenia komunikacyjne między miastami umożliwiają bezproblemowy codzienny dojazd do pracy, a położenie Wieliczki po południowo-wschodniej stronie Krakowa sprawia, że niedaleko stąd do atrakcyjnych pod względem turystycznym i wypoczynkowym miejscowości Beskidu Wyspowego.

źródło/autor: PÓŁNOC Nieruchomości

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu