Przejdź do treści

Zniżki na gotowe

W czasie wakacji na rynku deweloperskim znajdziemy nie tylko sezonowe promocje, ale także znaczne upusty na mieszkania w ukończonych inwestycjach

W całej historii rynku pierwotnego nie było w sprzedaży tak wiele mieszkań. Według raportu Reas w największych miastach deweloperzy oferują teraz ok. 46 tys. nowych lokali. W ofercie znajdziemy głównie mieszkania w trakcie realizacji (78 proc.), z których co drugie będzie gotowe w przyszłym roku (47 proc.).

Na największym, stołecznym rynku dostępnych jest 18 tys. nowych lokali mieszkalnych (redNet Consulting). Pomimo tego, że deweloperzy z kwartału na kwartał sprzedają tu coraz więcej mieszkań, w Warszawie dostępna jest znaczna ilość gotowych lokali. Pod koniec czerwca tego roku, zgodnie z obliczeniami Reas, inwestorzy oferowali ok. 4 tys. takich mieszkań. Z danych firmy Emmerson możemy się z kolei dowiedzieć, że w stolicy było w czerwcu 4,5 tys. oddanych mieszkań. GUS podaje zaś jeszcze wyższą wartość. Z jego najnowszych danych wynika, że w Warszawie dostępnych jest ponad 5 tys. gotowych lokali. Bez względu na dokładną ich liczbę, kupujący mają tu największy wybór w kraju.

Dla porównania analitycy z Emmerson wyliczyli, że w II kw. br. w Krakowie liczba gotowych mieszkań przekroczyła 1,8 tys., w Poznaniu 1,3 tys., zaś we Wrocławiu było ich blisko 1,1 tys. W sześciu aglomeracjach w czerwcu można było kupić prawie 9,7 tys. ukończonych mieszkań, a to oznacza, że w ciągu roku ich ilość zwiększyła się o 6 proc.(Reas).

Czas rabatów

Warszawskim deweloperom sprzedaż idzie coraz lepiej i od kilku kwartałów stale rośnie. W II kw. br. właścicieli znalazło przeszło 2,6 tys. warszawskich mieszkań, tj. o przeszło 7 proc. więcej niż w pierwszych trzech miesiącach tego roku (Emmerson).

Jak co roku, wakacje to jednak okres słabszego zbytu. Dlatego inwestorzy tradycyjnie inicjują w tym czasie różnego rodzaju zabiegi prosprzedażowe i wprowadzają liczne promocje. Lato zatem może okazać się okresem, kiedy zakup nieruchomości przyniesie nam znaczne oszczędności.

O ile w nowych, wprowadzanych na rynek inwestycjach, deweloperzy wystawiają niższe stawki wywoławcze chcąc mieć przewagę konkurencyjną, w gotowych projektach oferują upusty i bonusy. Rabaty cenowe są dziś dla nabywców znacznie atrakcyjniejsze niż np. promocje na garaże, wykończenie lokalu, czy bonusy w postaci sprzętu AGD, zabudowy kuchni lub wycieczki.

Wyniki ankiety przeprowadzonej w czerwcu br. wśród deweloperów przez firmę Archicom, wskazują, że inwestorzy na wybrane mieszkania stosują upusty w wysokości 10 proc. W większości przypadków jednak obniżka nie przekracza 5 proc.

Wysokie upusty na duże

Najwyższe rabaty możemy uzyskać na gotowe mieszkania, na osiedlach których realizację deweloperzy zakończyli już jakiś czas temu i chcą zamknąć inwestycję. Im mieszkanie ma większą powierzchnię i cenę całkowitą, tym na wyższy upust możemy liczyć. Na warszawskim rynku znajdziemy m.in. mieszkania dwukondygnacyjne, które zwykle mają największy metraż wśród oferowanych lokali.

Jak wyliczają analitycy portalu Tabelaofert.pl., pod koniec kwietnia br. można było kupić prawie 200 dwupoziomowych mieszkań w ok. 40 stołecznych inwestycjach, zarówno oddanych do użytku, jak i w trakcie realizacji. Kosztowały od 394 tys. do 2,6 mln zł (5,3 – 16,8 tys. zł/mkw.). Według analityków tej firmy na rynku pierwotnym takie lokale stanowią ok. 1,5 proc. spośród mieszkań o dużych powierzchniach. Najwięcej dwupoziomowych lokali jest do kupienia na Mokotowie, ale można je znaleźć też w większości warszawskich dzielnic.

Jeśli nosimy się z zamiarem zmiany mieszkania na większe, warto wyszukać ukończone inwestycje, w których deweloperzy wprowadzili promocyjne ceny. W przypadku większych i kosztowniejszych mieszkań upust będzie znaczny. – Na Osiedlu Lazurowa w Bemowie o mieszkania dwupoziomowe klienci pytają rzadziej, niż o inne, bo kierują się błędnym przekonaniem o wyższej cenie tych lokali w związku z ich bardziej prestiżowym charakterem. Od momentu, kiedy wprowadziliśmy promocyjne ceny (od 5 555 zł/mkw.) na pięć ostatnich mieszkań z antresolą, ogląda je więcej osób planujących przeprowadzkę do wygodniejszego lokum. Mieszkania dwupoziomowe, które mamy jeszcze w sprzedaży nie są małe, mają powierzchnię od 110 mkw. Z uwagi na ich cenę całkowitą, prowadzimy indywidualne negocjacje z potencjalnymi nabywcami – mówi Andrzej Ołdakowski, prezes PBM Południe Development.

Małe wahania stołecznych stawek

Gotowe lokale są konkurencje dla rynku wtórnego. Szczególnie, że ceny nowo budowanych mieszkań w Warszawie utrzymują się dziś na podobnym poziomie, co lokali używanych. Analitycy Reas obliczają, że w II kw. tego roku średnia cena 1 mkw. na rynku pierwotnym wyniosła 8150 zł. Z raportu Metrohouse, Expander i Szybko.pl wynika zaś, że w czerwcu br. przeciętne, używane, warszawskie mieszkanie kosztowało 8240 zł/mkw.

Według raportu Ober House, w II kw. tego roku na rynku pierwotnym średnie ceny mieszkań w dzielnicach uznawanych za prestiżowe, jak: Śródmieście, Żoliborz, Stary Mokotów, wykazały niewielki (0,3 proc.) wzrost i osiągnęły poziom 10 794 zł/mkw. Z kolei w dzielnicach mieszkaniowych, takich jak Ursynów i Bielany nastąpił niewielki spadek cen (o 0,2 proc.) do średniej stawki 8 764 zł/mkw. Natomiast w segmencie popularnym, w takich dzielnicach jak Białołęka, Ursus, czy Włochy stawki pozostały na dotychczasowym poziomie wynosząc przeciętnie 6 888 zł/mkw.