Ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej – kupowane jedynie przez 5 % polskich turystów z polisą Travel

Z roku na rok rośnie liczba osób, które wykupują wakacje z kilkutygodniowym lub nawet kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Jednak jak wynika z danych TU Signal Iduna, mniej niż 5% turystów, którzy wykupują polisę Travel, decyduje się na dodatkowe ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej.

Tymczasem polisa ta umożliwia odzyskanie wpłaconych pieniędzy, nawet przy rezygnacji w przeddzień planowanego wyjazdu.

Cena ubezpieczenia kosztów rezygnacji z imprezy w TU Signal Iduna to jedynie 2,4% jej wartości. Tymczasem rezygnacja z wycieczki turystycznej, bez wykupienia takiej polisy, pociąga za sobą zwykle wysokie koszty: rezygnując z wyjazdu 20 dni przed terminem stracimy z reguły 60% wpłaconej kwoty, a w dniu wyjazdu – aż 90%. Atak wyrostka robaczkowego lub złamanie ręki na dzień przed podróżą, może więc skutkować nie tylko zmarnowanym urlopem, ale także utratą znacznej sumy pieniędzy.

Spośród wszystkich klientów, którzy wykupili polisę turystyczną w Signal Iduna w 2010 roku roku, mniej niż 5 % klientów dokupiło ubezpieczenie kosztów rezygnacji. Możliwe powody rezygnacji to choroba ubezpieczonego lub bliskiej osoby oraz co ważne – choroba towarzysza podróży, z którą osoba ubezpieczona miała dzielić pokój. Inne uzasadnione przyczyny to: śmierć bliskiej osoby, popełnienie przestępstwa na szkodę ubezpieczonego lub osoby bliskiej czy towarzysza podróży, zniszczenie mienia przez pożar, powódź i inne żywioły, co wymaga działań w miejscu zdarzenia, a także utrata niezbędnych w podróży dokumentów. Znalezienie korzystniejszej oferty wyjazdu lub brak zgody na urlop w miejscu pracy nie wystarczą, by uzyskać zwrot kosztów imprezy.

Zwrot wpłaconych pieniędzy następuje po udokumentowaniu przyczyny rezygnacji. W przypadku choroby będzie to – zaświadczenie od lekarza.

Warto wykupić ubezpieczenie kosztów rezygnacji, które pomoże odzyskać pieniądze w sytuacji nagłej zmiany planów wyjazdowych. Niewielki dodatkowy koszt polisy może nas uratować przed utratą dużych pieniędzy.