Przejdź do treści

Wielkie szanse w małym mieście

Trzeba ostatecznie pożegnać się z mitem, że tylko duże miasta dają szansę zrobienia wielkiej kariery. Ci, którzy uważnie obserwują rynek pracy już dawno zauważyli, że coraz więcej znanych firm otwiera filie w małych miastach i kusi pracowników bardzo dobrymi ofertami pracy.

Małe miasto to nie tylko mniejsze koszty utrzymania i brak korków, ale i mniej stresu, co przekłada się na lepszą jakość życia. Ludzie aktywni zawodowo mają większą możliwość skupienia się na pracy. Nie muszą zmagać się z uciążliwościami codziennego życia w dużych miastach. Nie są skazani na długie dojazdy do pracy czy zakupy w zatłoczonych centrach handlowych. Z danych własnych agencji pracy Start People wynika, że rośnie liczba osób, które są gotowe zmienić miejsce zamieszkania jeśli dostaną atrakcyjną ofertę pracy w innym mieście. A rynek pracy w małych miastach jest w stanie przyciągnąć i zatrzymać na długo dobrych specjalistów. Potwierdzają to informacje napływające z agencji pracy.

– Dostajemy coraz więcej zleceń na znalezienie wysoko wykwalifikowanych pracowników. Systematycznie rośnie liczba atrakcyjnych ofert pracy w małych miejscowościach. W swojej bazie mamy m.in. propozycje dla technologów żywienia, księgowych, finansistów czy kontrolerów jakości. Wszystkie te oferty dotyczą miast do 40 000 mieszkańców i w niczym nie ustępują ofertom z aglomeracji, a często i przewyższają je bonusami oferowanymi przez pracodawców. Możliwości rozwoju osobistego też są znacznie większe, podam przykład. Jeden z naszych klientów z woj. kujawsko-pomorskiego poszukuje wewnętrznych konsultantów SAP (moduły BASIS, SD/MM, FI/CO). Urocza miejscowość, ciekawa oferta stanowiąca wyzwanie i bardzo atrakcyjne warunki zatrudnienia oraz rozbudowany system szkoleń, to mocne strony tej propozycji – mówi Agnieszka Morawska z gdyńskiego oddziału agencji pracy Start People.

Dla osób, które poważnie traktują swoją karierę dobrym rozwiązaniem będzie znalezienie miejsca, gdzie ta kariera ma największe szanse rozwoju. W obecnej sytuacji, kiedy nie ogranicza nas możliwość przemieszczania i komunikowania się, wielkość miejsca i jego lokalizacja ma coraz mniejsze znaczenie. Przy wyborze pracy nie powinniśmy kierować się mitami, że im większe miasto, tym większe możliwości, bo w praktyce również małe miasta dają szansę na zrobienie kariery.