AC SA rozwija ofertę produktową

Spółka AC SA – wiodący w Polsce i liczący się na świecie producent instalacji autogaz marki STAG – rozpoczęła produkcję własną listew wtryskowych. To kolejny, obok produkowanych od niedawna reduktorów, istotny element instalacji autogaz. Rozszerzenie oferty elementów elektronicznych – wytwarzanych już od ponad 10 lat – o produkty mechaniczne jest niezmiernie ważnym krokiem w rozwoju firmy. Zapewniło spółce dołączenie do grona największych światowych producentów systemów LPG/CNG oferujących kompletne instalacje własnej produkcji.

Trwają też zaawansowane prace nad wprowadzeniem do sprzedaży sterownika instalacji gazowych do silników benzynowych z bezpośrednim wtryskiem paliwa. Na rynku nie ma jeszcze urządzenia, które umożliwiałoby spalanie autogazu w całym zakresie obrotów silnika. Rozwiązanie opracowane przez AC SA spełnia ta wymagania. Sterowniki STAG 400 DPI będą wprowadzone do sprzedaży w III kwartale 2011 roku.

„Dzięki realizacji założonej strategii osiągnęliśmy bardzo silną pozycję w kraju i na świecie w produkcji modułu elektronicznego systemów autogaz, w szczególności sterowników – kluczowego elementu każdej samochodowej instalacji LPG/CNG. Produkcja własnych części mechanicznych sprawia, że oferta AC SA staje się bardziej kompleksowa. Bogate portfolio, zawierające elementy elektroniczne oraz mechaniczne do samochodowych instalacji gazowych zapewnia zarówno zwiększenie efektów ekonomicznych, jak i większą kontrolę nad jakością całej instalacji.” – powiedziała Katarzyna Rutkowska, prezes zarządu AC SA.

AC SA prowadzi obecnie pierwszą ofertę publiczną na GPW w Warszawie. Spółka oferuje do 3.680.000 akcji zwykłych na okaziciela serii A, z których około 80% jest dedykowane instytucjom. Wartość oferty może wynieść do 80 mln zł. Główni akcjonariusze zobowiązali się do niezbywania swoich akcji przez 24 miesiące od debiutu. Zapisy na akcje w Transzy Detalicznej oraz Instytucjonalnej odbędą się w dniach 28 – 29 lipca 2011. Oferującym akcje spółki AC SA jest Mercurius Dom Maklerski.

Po upublicznieniu AC SA będzie jedynym w Polsce i trzecim w świecie renomowanym producentem samochodowych instalacji gazowych, notowanym na giełdzie.

Na polskim rynku motoryzacyjnym AC SA działa od ponad 25 lat i obecnie jest największą firmą w rynku samochodowych instalacji gazowych w kraju. Jak wskazują szacunki spółki, AC SA posiada około 45% udział w rynku polskim. Oferta produktowa AC SA dociera do ponad 30 krajów na całym świecie. W 2010 roku sprzedaż na rzecz kontrahentów zagranicznych stanowiła 56% przychodów AC SA ogółem. Do kluczowych rynków zagranicznych AC SA należą m.in.: Niemcy, Rosja, Ukraina, Turcja oraz Tajlandia.

AC SA oferuje ponad 200 produktów na rynek autogazu, spośród których wiodącą rolę odgrywają sterowniki do instalacji LPG/CNG. Sztandarowym elementem oferty handlowej spółki jest seria produktów pod marką STAG. Wiele rozwiązań zastosowanych w ofercie tej marki było i jest pionierskimi na rynku na skalę światową.

Zaawansowane prace badawczo-rozwojowe i stosowane najnowsze technologie pozwalają AC SA stale udoskonalać produkty i wprowadzać do sprzedaży asortyment innowacyjny na skalę międzynarodową. Do końca roku 2011 planowane jest zakończenie budowy nowego Centrum Badawczo-Rozwojowego. Dzięki niemu rozszerzona kadra inżynierów spółki uzyska dostęp do laboratoriów wykorzystujących najnowsze technologie. Dodatkowo, na przełomie lat 2011-2012 zostanie wybudowana nowa hala produkcyjna, która zapewni zwiększenie mocy wytwórczych. Pozwoli to na produkcję zaawansowanych technologicznie podzespołów, szczególnie elektroniki.

AC SA posiada ogólnokrajową sieć Partnerskich Warsztatów Serwisowych (PWS). Obecnie do sieci PWS należy 28 profesjonalnych warsztatów autogaz, którym spółka oferuje wsparcie marketingowe, techniczne i system profesjonalnych szkoleń. Klienci korzystający z usług PWS mają gwarancję jakości montażu i bezpłatny serwis gwarancyjny dostępny w warsztatach sieci w całym kraju.

AC SA posiada także 10 doradców techniczno–handlowych, których zadaniem jest stały nadzór na jakością montażu produktów STAG na terenie całego kraju, organizacja szkoleń dla pracowników warsztatów i doraźna pomoc w trudnych przypadkach.

AC SA znalazła się na 29 miejscu tegorocznego zestawienia najbardziej innowacyjnych firm w Polsce. Ranking – obejmujący 500 podmiotów – jest prowadzony przez Instytut Nauk Ekonomicznych PAN oraz Sieć Naukową MSN. Ponadto, spółka znalazła się w tym roku na 2 miejscu wśród „Diamentów Forbesa” województwa Podlaskiego oraz znalazła się na 21 miejscu w rankingu ogólnopolskim.

W okresie 2008-2010 AC SA zrealizowała inwestycje za łączną kwotę niemal 29 mln zł, z czego aż 11,7 mln zł zostało przeznaczone na zakup urządzeń i maszyn renomowanych producentów światowych. Kluczowe moce produkcyjne spółki wzrosły nawet trzykrotnie. Na ukończenie inwestycji rozwojowych spółka wyda jeszcze 35 mln zł, z czego około 1/3 pokryje z dofinansowania unijnego.