W tunningu liczy się pomysł i precyzja

Tunning to skomplikowana i często niemal artystyczna praca nad wyglądem i osiągami samochodów. Sukces tkwi w skomplikowanych i niepowtarzalnych elementach zdobiących tunningowane auta. Ważna jest też niesamowita precyzja cięcia elementów mechanicznych i podzespołów samochodowych. Wspaniałe efekty może tu dać zastosowanie technologii cięcia wodą.

Najpierw pomysł. Później wykonanie. Ważne, aby tworzony element był precyzyjny i przede wszystkim niepowtarzalny. Stąd wiele firm oferujących wykonanie tunningu optycznego i mechanicznego zapewnia, że są w stanie zrealizować projekt dostarczony przez klienta. Jednak czy te elementy będą na pewno dokładnym odwzorowaniem idei zleceniodawcy ?

Tu pomoce mogą być waterjety – czyli maszyny do cięcia wodą. W jednym z popularnych amerykańskich programów, gdzie wykonywany jest tunning optyczny samochodów, mechanicy wykorzystują właśnie te urządzenia do wykonywania skomplikowanych części tunningowych.

Na czym polega przewaga waterjetów nad innymi urządzeniami wykonującymi cięcie?

Przede wszystkim dlatego, że te urządzenia łączą w sobie niesamowitą precyzję cięcia elementów z różnych materiałów oraz szybkość i wszechstronność wykonywanej pracy. Waterjet tnie metal nie powodując nagrzewania materiału, nie ma więc efektu odkształceń ciętego elementu. Do tego cięcie wodą tworzy również gładkie przecięcie na krawędzi bez wypalonych znaków, pęknięć, wystających zadziorów czy innych problemów zazwyczaj obecnych przy cięciu opartym na wysokiej temperaturze. Jednak niesamowita precyzja waterjeta wynika przede wszystkim z oprogramowania sterującego maszyną. Oprogramowanie będzie tu bowiem kluczem do sukcesu.

Urządzenia amerykańskiej korporacji OMAX, której przedstawicielem w Polsce jest Grupa JetSystem w Elblągu, są wyposażone w niezwykle proste w obsłudze i precyzyjne oprogramowanie Inteli-Max. Omax Corporation była pierwszym producentem maszyn do cięcia wodą, który wprowadził sterownik oparty o komputer osobisty, i pozostaje nadal jedyną firmą, która posiada patent na metodologię sterowania. Niezawodne oprogramowanie CAD/CAM systemu sterowania sprawia, że centrum obróbcze OMAX-a jest tak łatwe w użyciu, jak jest precyzyjne.

Oznacza to, że nawet osoba, która wcześniej nie miała do czynienia z maszyną do cięcia wodą, może z powodzeniem wykonywać cięcie na tym urządzeniu. Oczywiście jeśli potrafi obsługiwać komputer osobisty.

Jak w praktyce wygląda obsługa maszyny do cięcia wodą? Tak naprawdę niewiele się różni od obsługi zwykłego komputera domowego.

– Każdy z naszych modułów oprogramowania jest bowiem oparty o środowisko Windows. Charakteryzuje się menu opartym na ikonach z jasnymi, konkretnymi opcjami. Ponadto prawie w każdym kroku dostępna jest pomoc. Do pracy z waterjetem niepotrzebne jest doświadczenie w zakresie programowania. Nawet początkującym operatorom niezwykle łatwo jest osiągnąć w krótkim czasie eksperckie rezultaty cięcia tą maszyną – wyjaśnia Tomasz Łapiński, dyrektor ds. sprzedaży MAXIEM WATERJETS w Elblągu, dystrybutor urządzenia w Polsce.

Waterjety należące do korporacji OMAX z USA (OMAX i MAXIEM), są wyposażone w program Layout. Pozwala on narysować część, którą chce się wykonać. Za pomocą programu Layout można tworzyć rysunki części na trzy główne sposoby: rysowanie części za pomocą narzędzi do rysowania, importowanie rysunku z innego programu CAD (Layout jest zgodny ze standardowym formatem rysunku DXF oraz wieloma różnymi innymi formatami).

– Jeżeli klient daje plik DXF, można go szybko i łatwo otworzyć w programie Layout, zoptymalizować do obróbki waterjetem i stworzyć ścieżkę narzędziową. Trzecim sposobem jest kopiowanie rysunku lub fotografii – Layout pozwala bowiem wyświetlić mapę bitów lub fotografię, które można następnie skopiować za pomocą narzędzi do rysowania – wyjaśnia Przemysław Prajsnar, prezes zarządu OMAX Poland w Elblągu.

To niewyobrażalne, ale proszę zauważyć, że nawet jeżeli klient daje papierową chusteczkę z częścią na niej narysowaną, można wykonać ten element za pomocą waterjetów OMAX.

Urządzenia do cięcia wodą są więc idealne dla firm zajmujących się wykonywaniem części tunningowych, które aktualnie wykonują cięcie na kilku różnych urządzeniach i chcieliby zastąpić je jednym procesem, tak samo precyzyjnym jak dotychczas.

– Łatwe w obsłudze oprogramowanie Intelli-MAX Basic sprawia, że cięcie wodą jest jeszcze szybsze i łatwiejsze niż praca na innych urządzeniach – dodaje Tomasz Łapiński. – Nasze urządzenia potrafią wyciąć każdy kształt bezpośrednio z plików CAD i DXF z każdego materiału. Wystarczy je przenieść do komputera i już można wykonywać cięcie.