Przejdź do treści

Warszawa’44 – Ślady Powstania Warszawskiego przez komórkę

Muzeum Powstania Warszawskiego oraz agencja Adv.pl z Grupy ADV proponują nowe sposoby promowania historii dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii na telefony komórkowe typu „smartfon”. Tym samym, mieszkańcy Warszawy oraz turyści odwiedzający stolicę, będą mogli na bieżąco i w atrakcyjny sposób dowiedzieć się więcej o miejscach, w pobliżu których się znajdują, pamiętających historię sprzed 67 lat.

„Muzeum od początku działalności stawia na nowoczesny sposób edukowania swoich odbiorców. Łączymy historię i najnowsze techniki przekazu, by w jak najpełniejszy sposób przedstawić szczegóły dotyczące Powstania Warszawskiego. Mamy nadzieję, że aplikacja, którą przygotowujemy zachęci do indywidualnego poznawania historii Warszawy i Polski” – mówi Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Muzeum podjęło współpracę z agencją interaktywną Adv.pl z Grupy ADV, efektem której jest udostępnienie użytkownikom smartfonów warstwy z Miejscami Pamięci związanymi z Powstaniem Warszawskim. Korzystanie z aplikacji możliwe będzie od 1 sierpnia 2011 r.

Po uruchomieniu aplikacji i załadowaniu warstwy użytkownik smartfona zobaczy na ekranie obraz z kamery wzbogacony o dodatkową zawartość: zdjęcia i informacje związane z tym miejscem, na które skierowana jest kamera w telefonie. W ten sposób każdy użytkownik aplikacji będzie mógł popatrzeć na Warszawę raz jeszcze – przez pryzmat wydarzeń, jakie miały miejsce przeszło 60 lat temu.

„Layar to rozszerzona rzeczywistość w telefonie komórkowym. Dzięki współpracy odbiornika GPS, kamery oraz kompasu wbudowanego w telefon widoczny jest uaktualniany na bieżąco obraz z naniesionymi danymi dotyczącymi np. znajdujących się w pobliżu restauracji, muzeów czy stacji metra. W przypadku akcji realizowanej dla Muzeum Powstania Warszawskiego, będą to Miejsca Pamięci – mówi Przemysław Pawlak, Video & Motion Production Manager w Adv.pl odpowiedzialny za realizację projektu po stronie agencji.

Aplikację Layar można pobrać bezpłatnie 1 sierpnia 2011 r. ze sklepów internetowych: App Store, Android Market, Ovi Store. Layar działa na popularnych urządzeniach mobilnych takich, jak:

  • iPhone 3GS
  • iPhone 4 (OS 3.1 albo nowszy)
  • telefony z systemem Android (v1.5 lub nowsze)
  • Nokia C7, C6-01, E7, N8 i N97 (z najnowszą wersją systemu Symbian).

Layar oficjalnie nie jest przeznaczony na tablety, ale będzie działał na iPad2 (wersja 3G) oraz na większości tabletów z Androidem.

źródło/autor: Adv.pl