Przejdź do treści

Żak też potrafi inwestować

Zakończyła się kolejna edycja konkursu „Żak inwestuje”, organizowanego przez Dom Maklerski BDM S.A. W tym roku na najwyższym stopniu podium stanął Krystian Żelazny, student Uniwersytetu Śląskiego. W nagrodę za osiągnięcie imponującego wyniku zwycięzca otrzymał 3 000 złotych, przekazane na jego rachunek inwestycyjny.

Krystian obecnie jest na 5 roku prawa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Jak pokazują wyniki konkursu – jest prawdziwym człowiekiem renesansu. Z jednej strony zgłębia na co dzień tajniki wiedzy prawniczej, rozwiązując zawiłe kazusy, a z drugiej ma prawdziwą żyłkę do inwestowania. Jego wynik w konkursie robi naprawdę ogromne wrażenie – Krystian uzyskał bowiem stopę zwrotu w wysokości 61,18%, zostawiając konkurencję daleko w tyle!

O konkursie „Żak inwestuje” dowiedziałem się w biurze DM BDM w Katowicach. Sam próbuję swoich sił na giełdzie od 2009 roku, dlatego postanowiłem sprawdzić się w tego typu zmaganiach – mówi zwycięzca konkursu, Krystian Żelazny – W trakcie rywalizacji przyjąłem strategię długoterminową, dokładnie obserwując wybrane przez siebie spółki. Choć obecnie jest to moja główna aktywność zarobkowa, w przyszłości raczej będzie to zajęciem dodatkowym – zaznacza zwycięzca.

Drugie miejsce w konkursie zajął Mateusz Wojciechowski, absolwent Prawa na Uniwersytecie Śląskim. Osiągnął on znakomity wynik na poziomie stopy zwrotu 47,39 %. Podczas podejmowania decyzji kierował się zasadą: Należy opanować emocje przy podejmowaniu wszystkich decyzji. Popłoch nie służy ani trafnej analizie, ani skutecznym ruchom. Na giełdzie zdarzają się lepsze i gorsze chwile, ale warto pozostać wiernym początkowo wytypowanym, dobrze rokującym spółkom. Choć oczywiście czasem należy wprowadzić delikatne korekty – zwraca uwagę Mateusz Wojciechowski.

Zdobywca trzeciego miejsca, Dariusz Wójcik na co dzień studiuje mechanikę i budowę maszyn na Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie – O konkursie dowiedziałem się na stronie internetowej DM BDM. Postanowiłem wystartować, ponieważ już od dawna obserwowałem panujące na giełdzie trendy. W trakcie trwania konkursu bywały dni, gdy poświęcałem około 2-3 godzin na śledzenie zmian na giełdzie, choć zdarzały się i takie gdy tylko rzucałem okiem na wyniki – podkreśla Dariusz Wójcik.

Zdobywcy dwóch pierwszych miejsc otrzymają nagrody w najbliższą środę (13 lipca) w Oddziale Spółki w Katowicach. Zdobywca trzeciego miejsca zostanie uhonorowany na spotkaniu w Warszawie w późniejszym terminie.

Osobiście uważam, że w naszym konkursie nie ma osób przegranych – każdy uczestnik wyniósł bowiem bezcenne doświadczenia i wiedzę, która z pewnością zaprocentuje w przypadku dalszego inwestowania na giełdzie. Moim zdaniem, taka forma konkursu jest „Akademią ekonomii” codzienności finansowej każdego człowieka i w przyszłości powinna wydać dobre owoce uczestnikom tego typu zmagań. Niestety, nagrodzić możemy tylko 3 osoby – najlepszych z najlepszych – mówi Józef Pabin, zastępca dyrektora Punktu Obsługi Klienta w Bielsku Białej, odpowiedzialny za konkurs w Domu Maklerskim BDM SA.

W pierwszej dziesiątce najlepszych młodych inwestorów znaleźli się:

1. Żelazny Krystian

2. Wojciechowski Mateusz

3. Wójcik Dariusz

4. Winiarz Dominik

5. Wyrwa Mateusz Bartłomiej

6. Wielądek Marcin Kamil

7. Wiśniowski Rafał Michał

8. Sarat Daniel Piotr

9. Stasiek Bartłomiej Tomasz

10. Uchacz Weronika

Popularyzowanie inwestowania w instrumenty finansowe, notowane na GPW to główny cel, jaki postawili sobie organizatorzy konkursu „Żak Inwestuje”. Dotychczas odbyły się 3 edycje konkursu, cieszące się z roku na rok coraz większą popularnością wśród studenckiej braci, uczącej się nie tylko na kierunkach ekonomicznych. DM BDM zapowiada kolejne edycje konkursu oraz dalszą działalność edukacyjną, związaną z zagadnieniami z obszaru inwestowania na giełdzie.