Przejdź do treści

Mobilny Wirtualny Sztetl

Portal żydowskiej historii lokalnej „Wirtualny Sztetl” obchodzi drugie urodziny. Z tej okazji Multi Interactive, dział IT agencji Multi Communications, przygotował wersję mobilną portalu.

Multi Communications od 2008 roku wspiera Muzeum Historii Żydów Polskich w tworzeniu projektu Wirtualny Sztetl. Główna idea portalu to koncepcja „muzeum bez murów”, które łączy ludzi z całego świata i zaprasza ich do wspólnego odtwarzania historii polskiej społeczności żydowskiej. Dzięki około 3500 wolontariuszom z Polski i zagranicy, na portalu znajduje się obecnie 56 800 współczesnych i archiwalnych zdjęć, ponad 1 000 nagrań audio i wideo, a także 30 000 stron tekstów.

Wersja mobilna przygotowana przez Multi Interactive dostępna jest dla użytkowników iPhonów, smartfonów z oprogramowaniem Android oraz nowoczesnych telefonów Nokia. Dzięki niej osoby posiadające dostęp do GPS mogą skorzystać m.in. z funkcji lokalizacji obiektów żydowskich, która pomoże określić odległość np. do najbliższej synagogi czy cmentarza.

– Możliwość współpracy z Muzeum Historii Żydów Polskich pozwala nam uczestniczyć w bardzo ważnym projekcie, którego celem jest zachowanie dziedzictwa kulturowego polskich żydów. Wirtualny Sztetl i jego mobilna wersja to okazja do lepszego poznania historii i kultury narodu, który przez dziesiątki lat współtworzył naszą tożsamość – mówi Sergiusz Roszczyk, Dyrektor Działu Interactive w Multi Communications.

Gościem specjalnym filmu instruktażowego, wykonanego przez  Muzeum Historii Żydów Polskich został Michał Piróg – na portalu youtube.com można obejrzeć film pt. „Piróg kręci ze Sztetlem”, w którym znany tancerz i choreograf pokazuje, w jaki sposób korzystać z mobilnej wersji strony.