Przejdź do treści

Miliard dolarów straconych w laptopie

Firmy zanotowały w zeszłym roku ponad 2 miliardy dolarów strat w wyniku zagubienia laptopów! Pracownicy różnych firm zgubili ponad 85 tysięcy komputerów przenośnych – pokazują najnowsze badania ‘’The Billion Dollar Lost Laptop Problem’’ przeprowadzone przez Ponemon Institute, porównujące 329 amerykańskich firm z sektora publicznego i prywatnego zatrudniających od 1 000 do 75 000 pracowników w ponad 12 branżach. Suma strat wszystkich 329 firm biorących udział w badaniu wyniosła 2,1 miliarda dolarów, co daje średnio 6,4 miliona dolarów na firmę.

Wartość strat jest ogromna. Przeciętna wartość zagubionego laptopa to aż 49 246 dolarów. Zaskakujące? Wartość ta została wyliczona na podstawie siedmiu składników: koszt nowego komputera, wykrycia problemu, śledztwa, wyciek danych, utrata własności intelektualnej, zmniejszenie produktywności, wydatki na konsultacje i formalności. Warto zauważyć, że elementem mającym najmniejszy wpływ na ogólny koszt jest cena nowego sprzętu.

Według specjalistów ds. bezpieczeństwa w firmie Check Point, priorytetem każdej firmy powinien być system edukacji i zaangażowania pracowników w działania, które pomagają całej firmie dbać o bezpieczeństwo.

Średnio w okresie 12 miesięcy, w każdej firmie zaginęło lub czasowo zniknęło 263 przenośnych komputerów, co łącznie daje liczbę 86 455 laptopów (w dużych firmach biorących udział w badaniu,)! Aż 43% laptopów zostało zagubionych poza firmą (praca zdalna w domu lub w biurze); 33% zginęło w transporcie lub w podróży; 12% zgubiono w miejscu pracy. A aż 12 % firm nie umiało stwierdzić, gdzie ich pracownicy lub kontrahenci stracili komputery. Mimo, że prawie połowa (46%) zagubionego sprzętu zawierała poufne dane, tylko 30% laptopów miało szyfrowane dyski, 29% kopie zapasowe i tylko 10% inne zabezpieczenia przed kradzieżą. Najczęściej kradziono komputery z najbardziej wrażliwymi i poufnymi danymi (choć na ogół te komputery miały szyfrowane dyski). W każdym, z przedsiębiorstw udało się odzyskać średnio 12 laptopów. Branże, których odsetek utraconych laptopów był największy to edukacja i placówki naukowe, kolejne to zdrowie i farmaceutyka, a zaraz za nimi sektor publiczny. Firmy oferujące usługi finansowe miały najmniejszy odsetek strat.

Biorąc pod uwagę ogromne koszty związane z ginącymi laptopami i wrażliwością wykradzionych danych, to szokujące, że większość tych firm nie przedsięwzięło nawet podstawowych kroków w celu ich zabezpieczenia. Skradziony laptop może być w prosty sposób uruchomiony w celu wydobycia haseł, przechwycenia tymczasowych plików o których użytkownik nawet nie miał pojęcia a także do nawiązania połączenia VPN, dostępu do zdalnych dysków, zdobycia kluczy szyfrujących do sieci bezprzewodowej itp.

źródło/autor: Check Point