Przejdź do treści

Venture Capital Poland S.A. debiutuje na NewConnect

Venture Capital Poland S.A., spółka inwestycyjna, koncentrująca się na budowaniu portfela spółek poprzez wspieranie ich finansowo, organizacyjnie i biznesowo, 5 lipca br. zadebiutuje na rynku NewConnect. Wartość oferty prywatnej, wyniosła prawie 3 mln zł. Poziom redukcji zapisów osiągnął 30 proc. W przeciągu 2 – 3 lat planowane są przenosiny na główny parkiet.

Venture Capital Poland S.A. jest spółką inwestycyjną obecną na rynku od 2010 roku. Finansuje rozwój spółek portfelowych oraz oferuje merytoryczne wsparcie we wczesnych etapach ich działalności, ze szczególnym uwzględnieniem przekazywania know-how w zakresie zarządzania i budowy wartości przedsiębiorstwa. Spółka inwestuje głównie w podmioty niepubliczne działające w różnych branżach, ze szczególnym uwzględnieniem sektorów: IT oraz ochrony środowiska.

Obecnie w portfelu Spółki znajdują się cztery podmioty: Green Arrow Energy S.A. (energetyka odnawialna) – 25,92% udziałów, Atos BH Sp. z o.o (branża architektury wnętrz) – 22,60% udziałów, Revitum Sp z o.o. (branża paramedycyny nowoczesnej) – 8,30% udziałów oraz Stacja Narciarska Kiciarz Sp z o.o. (branża turystyczna) – 1,00% udziałów

OFERTA PRYWATNA

W ramach przeprowadzonej w 2010 roku oferty prywatnej, Spółka pozyskała 2 700 tys. zł. Poziom redukcji zapisów wyniósł 30 procent. Kapitał pozyskany z emisji akcji serii B, C i D, Venture Capital Poland S.A. w większości przeznaczył na inwestycje w spółki portfelowe:

  • Atos BH Sp z o.o. (1.400 tys. PLN),
  • Stacja Narciarska Kiciarz Sp. z o.o. (160 tys. PLN),
  • Revitum Sp. z o.o. (500 tys. PLN).

Pozostałe środki z emisji zostaną przeznaczone na zakup kolejnej spółki portfelowej.

Pojawienie się na alternatywnym rynku obrotu to pierwszy etap przyjętej strategii rozwoju. Władze Spółki szacują, iż długofalowy wzrost wartość akcji przyczyni się do debiutu na rynku głównym GPW, który powinien nastąpić w perspektywie najbliższych 2-3 lat.

„To wielki sukces, iż w przeciągu roku od rozpoczęcia działalności, udało się zadebiutować Venture Capital Poland na NewConnect. Chciałbym przypomnieć, że redukcja zapisów wyniosła 30 proc., co w przypadku Spółek z sektora venture capital ewidentnie świadczy o profesjonalizmie i doświadczeniu naszej kadry zarządzającej oraz właścicieli. Pragnę gorąco podziękować wszystkich inwestorom za okazane nam w ofercie prywatnej zaufanie.” – powiedział Mariusz Ambroziak, prezes Venture Capital Poland S.A.

NAJBLIŻSZE DZIAŁANIA

Jeden z celów strategicznych Venture Capital Poland S.A. zakłada wprowadzenie w najbliższym czasie na rynek NewConnect co najmniej dwóch firm portfelowych: Atos BH oraz Revitum. Oba podmioty są obecnie w trakcie przekształcania w spółki akcyjne.

„W przypadku, gdy uda nam się upublicznić przynajmniej jedną Spółkę, bieżący rok zamkniemy z zyskiem sięgającym 2,6 mln zł” – przekonuje Mariusz Ambroziak.