Przejdź do treści

Polacy już nie chcą kupować nowych aut na kredyt

Ponad 80% osób, które zamierzają zaciągnąć kredyt na zakup samochodu zamierza wybrać auto używane. Trend odwrócił się w połowie marca. Jeszcze wtedy na kredyt większość Polaków planowała kupić nowe auto. – wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez ekspertów porównywarki finansowej Comperia.pl.

Analiza popytu na kredyty samochodowe powstała w oparciu o zapytania zgłaszane przez użytkowników porównywarki finansowej Comperia.pl. Eksperci przeanalizowali trendy na podstawie 195 tys. zapytań o kredyt samochodowy.

W ciągu ostatnich 12 miesięcy obserwujemy zmianę preferencji odnośnie daty produkcji samochodu. – Od lipca 2010 roku do marca 2011 roku ponad połowa zapytań dotyczyła kredytów na zakup nowego samochodu – 55-60 proc. zapytań. Mniejszą popularnością cieszyły się natomiast kredyty na zakup samochodu używanego. – mówi Marcin Zienkiewicz, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl – Jednak w ostatnim czasie nastąpiło całkowite odwrócenie trendu. Aktualnie około 80 proc. zapytań dotyczy ofert kredytowych na zakup samochodów używanych – dodaje.

– Samochody używane są bardziej popularne i to nie dziwi, bo wiele osób woli kupić używane auto, gdyż z o wiele mniejsze pieniądze dostaje bardzo dobry produkt. Oczywiście sztuką jest wybór odpowiedniego samochodu, ale podaż aut używanych z każdym rokiem staje się większa. – mówi Marta Osko z portalu samochodowego Autoa.pl – Dodatkowo używane auta nie odstają parametrami od tych nowych, a są nawet o kilkadziesiąt procent tańsze.

Przytłaczająca większość osób zainteresowanych własnymi czterema kółkami poszukuje kredytu w złotych (ponad 95 proc.). – Słabe zainteresowanie zagranicznymi walutami wynika także z faktu, że na rynku jest niewielka podaż tego typu kredytów. – wyjaśnia Maciej Zienkiewicz. Podczas gdy o kredyt samochodowy w złotych można ubiegać się w ponad dziesięciu bankach, na sfinalizowanie zakupu auta kredytem w euro czy franku szwajcarskim pozwolą odpowiednio 2 i 3 banki. – dodaje.

Największe zainteresowanie dotyczy kredytów od 24 do 36 miesięcy (ponad 50 proc.) Blisko trzykrotnie mniejszą popularnością cieszą się kredyty na 4-5 lat. Warto zwrócić uwagę na fakt, że na każde pięć zapytań aż cztery dotyczyło okresu kredytowania od 2 do 5 lat.

Najwięcej zapytań dotyczy kredytów na 35-40 tys. zł oraz 45-50 tys. zł, odpowiednio 27 i 20 proc. zapytań. Poza tymi dwoma przedziałami użytkownicy są również zainteresowani kredytami o sumie 5-30 tys. zł.

Osoby poszukujące kredytu na zakup samochodu najchętniej zaciągnęłyby zobowiązanie, które pokryje ponad 80 proc. wartości pojazdu. Zaledwie 8 proc. zapytań dotyczy kredytów z LTV mniejszym niż 50 proc., czyli kredytu dla osób, które są w stanie wyłożyć z własnej kieszeni ponad połowę ceny kupowanego samochodu.

Użytkownicy Comperii, poszukujący kredytów samochodowych, preferują raczej oszczędne zakupy z niskim wkładem własnym. W czerwcu 2011 roku najczęściej poszukiwano kredytu w złotych na zakup używanego samochodu, przy czym wartość kredytu powinna pokryć wszystkie lub prawie wszsytkie koszty związane z zakupem auta.

Samochód używany 5-letni, kredyt w złotych, okres kredytowania 36 miesięcy, kwota kredytu 30 tys. zł, wartość samochodu 35 tys. zł, oferty standardowe

Najlepszą ofertę kredytu samochodowego oferuje obecnie bank BNP Paribas. Stosunkowo niska prowizja za udzielenie kredytu i atrakcyjne oprocentowanie sprawiają, że rata kredytu w tym banku jest relatywnie niska. Warto dokładnie zastanowić się nad wyborem kredytu, gdyż, jak pokazuje powyższa tabela, różnica w racie między najlepszymi pięcioma ofertami banków może wynieść blisko 38 zł miesięcznie! Jeśli nieuważny klient wybierze inną, mniej korzystną ofertę, może znacznie przepłacić.

źródło/autor: Comperia.pl