Zakończenie prac konstrukcyjnych obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach

Z placu budowy wywieziono właśnie 30-metrowy dźwig, co oznacza, że zakończył się główny etap budowy Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód w Suwałkach. Wykonano już konstrukcje wszystkich budynków powstającego obiektu. Jedna z najważniejszych inwestycji Polski Północno-Wschodniej nabiera ostatecznego kształtu.

Umowa na budowę obiektów Parku Naukowo-Technologicznego Polska-Wschód podpisana została z Przedsiębiorstwem Remontów i Budownictwa Ogólnego (PRIBO) w Suwałkach 12 lutego 2010 r. W maju ubiegłego roku na placu budowy podpisano i uroczyście wmurowano akt erekcyjny. W taki sposób zainaugurowano realizację inwestycji, która ma znacząco przyczynić się do rozwoju gospodarczego północno-wschodniego regionu Polski.

Sama budowa ruszyła w marcu 2010 r. W kolejnym miesiącu przystąpiono do realizacji prac ziemnych pod fundamenty obiektów Parku: Inkubatora Technologicznego, 4 laboratoriów, Hali Procesów Technologicznych oraz Centrum Innowacji. W czerwcu ubiegłego roku fundamenty były już gotowe i przystąpiono do prac konstrukcyjnych tzw. segmentu A, czyli Inkubatora Technologicznego – przeszklonego budynku w kształcie prostopadłościanu o czterech kondygnacjach nadziemnych. Konstrukcję wykonano w ciągu dwóch miesięcy.

Inkubator będzie miejscem wspomagania nowych małych firm, które mają pomysł, a nie mają warunków do tego, żeby na aktualnym etapie rozwoju budować fabrykę. Firmy takie będą mogły w Inkubatorze wynająć na preferencyjnych warunkach nie tylko pomieszczenia biurowe, ale również powierzchnie produkcyjne. Do wynajmu przeznaczona będzie także Hala Procesów Technologicznych.

Od sierpnia do końca roku 2010 trwały prace nad wzniesieniem parterów pozostałych segmentów. W tym czasie wykonano także roboty dotyczące przyłączy wodociągowych i sieci kanalizacji sanitarnej. Natomiast w ciągu dwóch pierwszych miesięcy tego roku powstała aluminiowo-szklana elewacja budynku Inkubatora Technologicznego – jeden z najbardziej charakterystycznych elementów architektonicznych całego obiektu.

Kolejne miesiące to realizacja konstrukcji pozostałych budynków. Do tej pory powstał szkielet segmentu B – budynku Laboratorium składającego się z dwóch pięter. Skonstruowano też segment D – dwukondygnacyjne Centrum Innowacji. Wykonano również konstrukcję Hali Procesów Technologicznych – segment C. Budynek ma mieć układ jednoprzestrzenny z wydzielonymi trzema pomieszczeniami.

Budowane w Parku laboratoria to: laboratorium produktu chemicznego, laboratorium kreatywności akademickiej – centrum ratownictwa medycznego, laboratorium energii odnawialnej oraz platforma multimedialna – laboratorium techniki IT w szerokim zakresie. Stanowić one będą sferę badawczą i jednocześnie usługową Parku. W laboratoriach przeprowadzane mają być badania technologii i produktów, które następnie będą wdrażane w praktyce. Natomiast Międzynarodowe Wschodnie Centrum Innowacji zaplanowano jako obiekt o charakterze biznesowo-konferencyjnym. W Centrum będą się odbywały konferencje, seminaria, targi, a także bilateralne spotkania mające skojarzyć przedsiębiorców z Polski i Europy Zachodniej z przedsiębiorcami z Europy Wschodniej i Krajów Nadbałtyckich.

Prace przy laboratoriach i Centrum Innowacji – konstrukcja wysokich ścian żelbetowych – stanowiły najbardziej wymagający technicznie element całej budowy. To jedne z najwyższych tego typu konstrukcji realizowanych dotąd w Suwałkach. Kolejnym dużym wyzwaniem było połączenie konstrukcji żelbetowej z konstrukcją stalową dachu. Wymagało to bardzo dużej dokładności. Uwagę przyciąga ponadto wyjątkowa konstrukcja pokrycia dachowego budynków Laboratorium, Hali o największej rozpiętości dachu (51 m) oraz Centrum Innowacji. Ostatecznie przykrycie dachem nastąpi w ciągu najbliższego miesiąca. Wtedy bryła Parku zostanie w całości zamknięta.

Następnym etapem budowy będzie montaż aluminiowych kurtyn – elewacji na budynkach Laboratorium i Centrum Innowacji. Natomiast budynek Hali pokryje blaszana płyta wielowarstwowa.

W najbliższych miesiącach realizowane będą prace wykończeniowe. Wówczas nastąpi okres najbardziej wzmożonych robót. Na terenie budowy, gdzie do tej pory jednorazowo przebywało około 60 osób, będzie ich łącznie nawet 150 – pracowników wykonawcy generalnego oraz podwykonawców. Obecnie prace prowadzą już podwykonawcy z branży teletechnicznej, sanitarnej i elektrycznej. Wykańczanie wewnętrzne obiektów potrwa około roku. Finalnym etapem będzie wykonanie robót drogowych. Wtedy też zostanie zrealizowany jeden z najbardziej oryginalnych elementów całego obiektu – zielone dachy porośnięte roślinnością na budynkach Laboratorium oraz Centrum Innowacji. Oddanie obiektów do użytku ma nastąpić w czerwcu 2012 roku.

Postęp prac przebiega zgodnie z harmonogramem. Wprawdzie przedłużająca się zima spowodowała przesunięcie harmonogramu realizacji robót, jednak w okresie wiosennym zostało to nadrobione. Prace realizowane są pod nadzorem pracowni architektonicznej Rh+ z Białegostoku. Inwestorem zastępczym inwestycji jest olsztyński oddział firmy Grontmij.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu