Przejdź do treści

Wyniki finału V edycji DialNet Masters – Mistrzowie Internetu 2011 z Gdyni i Radomia

Tegorocznymi zwycięzcami Olimpiady DialNet Masters zostały drużyny: „Overfl0w” z VI Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni i „ZNOWU_MAMY_LAGA” z Publicznego Gimnazjum nr 23 w Radomiu.

Laureaci zdobyli tytuł Mistrzów Internetu 2011. W nagrodę we wrześniu zwiedzą USA oraz Kanadę. Wielki Finał turnieju zakończył półroczne, wieloetapowe zmagania ponad 40 tys. zawodników z całej Polski.

1 DialNet Masters, Dialog, Robert Banasiak16 czerwca we Wrocławiu odbył się Wielki Finał Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters, po raz piąty zorganizowanej przez DIALOG. Tytuł Mistrzów Internetu 2011 roku w kategorii gimnazjalnej zdobyła drużyna „ZNOWU_MAMY_LAGA” w składzie: Jakub Kramek, Patryk Piekarski, Aleksandra Kozakiewicz, Marcin Witkowski i Rafał Błędowski (nauczyciel). W kategorii ponadgimnazjalnej najlepszym okazał się zespół „Overfl0w” w składzie: Konrad Kuźmiński, Michał Brzozowski, Antoni Korczak Komorowski, Adam Stec. Opiekunką zespołu jest pani Małgorzata Partycka.

Drugie miejsce w kategorii gimnazjalnej zajęła drużyna: „FILOMAT@” z Gimnazjum FILOMATA w Gliwicach, a trzecie zespół „Apollo 127.0.0.1” z Gimnazjum nr 2 im. Jana Pawła II w Kolbuszowej

Wśród szkół ponadgimnazjalnych na drugim miejscu uplasował się zespół „ubuntwu” z Liceum Ogólnokształcące w Strzelcach Opolskich, a na trzecim – „-=Quan=- Suabiaki” z Liceum Ogólnokształcącego w Lubaniu.

Wyjątkowym zwycięzcą Olimpiady jest drużyna „ZNOWU_MAMY_LAGA” z Radomia. Zawodnicy wystartowali w Wielkim Finale dzięki „Dzikiej Karcie” zdobytej w konkursie magazynu komputerowego „CHIP”.

Mistrzowie pojadą do USA

Nowy Jork, Waszyngton, Floryda oraz Montreal, Ottawa czy Toronto – to tylko niektóre atrakcje wycieczki do USA i Kanady, które dla Mistrzów Internetu 2011 przygotował DIALOG. Laureaci II i III miejsca otrzymali bardzo cenne nagrody od sponsorów: laptopy marki Dell, zniżki na studia w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych, ipody oraz półroczne prenumeraty magazynu komputerowego „CHIP”.

Jednak udział w DialNet Masters, oprócz mistrzowskiego tytułu i cennych nagród, to także wstęp do dalszej kariery naukowej i zawodowej. Bardzo wysoki poziom merytoryczny tegorocznej Olimpiady zapewnili eksperci z Politechniki Łódzkiej. W czasie Wielkiego Finału drużyny gimnazjalne odpowiadały na 29 pytań, a ponadgimnazjalne na aż 62 pytania. Dotyczyły one wielu obszarów wiedzy związanej z internetem, w tym praktycznych aspektów kryptografii, wybranych aspektów protokołu IP v6, takich jak np. wyszukiwanie serwerów oraz problemów zabezpieczeń stron internetowych.

– Internet stał się najpowszechniejszym środkiem przekazu informacji. To on nierzadko kształtuje słownictwo, styl wypowiedzi, poprawność językową oraz wpływa na kulturę języka młodego pokolenia. DIALOG, dostawca internetu, czuje się odpowiedzialny za rozwój społeczeństwa informacyjnego w Polsce i sposób korzystania z globalnej sieci przez młodzież – mówi Robert Banasiak, wiceprezes Zarządu Telefonii DIALOG S.A. – Jako organizator Olimpiady DialNet Masters, pragniemy motywować i ukierunkowywać młodych ludzi na mądre i etyczne wykorzystywanie nowoczesnych technologii oraz zdobywanie wiedzy w internecie i poza nim – dodaje.

Do mądrego posługiwania się słowem – jako narzędziem komunikacji w sieci i poza nią – przekonywał także prof. Jan Miodek, językoznawca z Uniwersytetu Wrocławskiego, który uświetnił Wielki Finał Olimpiady prelekcją „Rzeczywistość elektroniczna a język nasz współczesny”.

Największa w Polsce

Co roku DialNet Masters angażuje ponad 40 tys. pasjonatów internetu z całej Polski. Uczestniczą w niej pięcioosobowe zespoły (nauczyciel i 4 uczniów) ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. To największe przedsięwzięcie naukowo-rozrywkowe dla młodzieży w Polsce i jedno z największych w Europie. W eliminacjach wewnątrzszkolnych wszystkich dotychczasowych edycji Olimpiady udział wzięło ok. 170 tys. uczestników. Łącznie w olimpiadach wystartowało 18.538 drużyn, czyli 92.690 uczestników.

DIALOG, organizator Olimpiady, rozpoczął przygotowania do kolejnej, szóstej edycji DialNet Masters.

Patronat honorowy nad V edycją DialNet Masters pełnił Urząd Komunikacji Elektronicznej. Nagrody rzeczowe dla laureatów ufundowali Intel, BroadSoft, iSpot Apple Premium Reseller i Diallo – nowa telefonia komórkowa. Patronat medialny zapewnili: ESKA TV, radio ESKA, portal Onet.pl, portal mmmojemiasto.pl, Wiadomości24.pl, edukacjanet.pl, niepelnosprawni.pl oraz magazyn komputerowy „CHIP” i magazyn „Integracja”. Materiały promocyjne DialNet Masters przygotowała wrocławska agencja Acztery. Obsługę Olimpiady w Internecie powierzono agencji interaktywnej Kamikaze z Łodzi.

Skład zwycięskich drużyn, wyniki wszystkich uczestników tegorocznej edycji DialNet Masters, galeria zdjęć oraz dodatkowe informacje są dostępne na stronie: www.dialnetmasters.pl