Przejdź do treści

Nie zasuwaj w wakacje

Lipiec i sierpień to najtragiczniejsze miesiące na polskich drogach. W minionym roku, tylko w tych dwóch miesiącach, doszło do prawie 8 tys. wypadków, w których zginęło ponad 820 osób. W tym okresie szczególnie duży odsetek poszkodowanych w wypadkach stanowią dzieci.

Mimo że z roku na rok na polskich drogach jest coraz bezpieczniej, Polska nadal zajmuje pierwsze miejsce w Unii Europejskiej pod względem ilości ofiar wypadków. Aby poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego podejmuje szereg działań mających na celu zwiększenie świadomości kierowców na temat niebezpieczeństw związanych z szybką jazdą. Jednym z nich jest organizacja stoiska kampanii „Prędkość zabija. Włącz myślenie” na letnim festiwalu muzycznym – Heineken Open’er Festival.

Wakacje to czas podróży. Na drogach panuje wzmożony ruch, a korzystne warunki atmosferyczne skłaniają do szybszej jazdy. Z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor wynika, że dla ponad 70% kierowców warunki pogodowe są głównym czynnikiem, który decyduje o prędkości, z jaką jeżdżą. Te dodatkowe kilometry na liczniku pociągają za sobą jednak tragiczne skutki. Jak pokazują policyjne statystyki, do ponad połowy wszystkich wypadków dochodzi w dobrych warunkach atmosferycznych. Świadczy o tym również tragiczny bilans ubiegłorocznych wakacji. W lipcu 2010 roku doszło do blisko 4 tys. wypadków, w których zginęło 398 osób, a ponad 5 tys. zostało rannych. Miesiąc później liczba wypadków wzrosła do 4,1 tys., a liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła 470. Przyczyną co trzeciego wypadku była nadmierna prędkość.

Większość polskich kierowców akceptuje przekraczanie prędkości o 10–30 km/h i nie zdaje sobie sprawy, jak tragiczne konsekwencje powoduje tak „nieznaczne” – ich zdaniem – złamanie ograniczeń prędkości. Tymczasem kierowca jadący z prędkością 75 km/h, nawet gdy zauważy przeszkodę na drodze, oddaloną o ponad 35 metrów, i zacznie gwałtownie hamować, uderzy w nią z prędkością 53 km/h.

Im wyższa prędkość pojazdu, tym trudniej uniknąć zderzenia.

W miesiącach letnich niebezpiecznie zwiększa się również liczba wypadków z udziałem dzieci. Wakacje to nie tylko okres wyjazdów. Dla dużej liczby dzieci to przede wszystkim czas wolny od szkoły i mniejsza ilość obowiązków, co powoduje, że na drogach i w ich okolicach pojawia się znacznie więcej najmłodszych niż w pozostałym okresie roku. W lipcu i sierpniu 2010 roku doszło do ponad tysiąca wypadków z udziałem dzieci w wieku 0–14 lat, co stanowiło 25% wszystkich ofiar śmiertelnych na drogach w tej grupie wiekowej.

Dużą skłonność Polaków do szybkiej jazdy dodatkowo potęguje poczucie swobody i psychicznego komfortu, który towarzyszy wakacyjnym wyjazdom, co sprzyja przekraczaniu norm i nadmiernie szybkiej jeździe. Dobra aura sprawia, że kierowcy odczuwają większą przyjemność z jazdy, czują się na drodze pewniej, a co za tym idzie, częściej rozwijają większe prędkości. Dlatego, szczególnie w tym okresie, należy uświadamiać kierowców o zagrożeniach wynikających z jazdy z nadmierną prędkością oraz prowadzić działania, które wpłyną na zmianę ich postaw w stosunku do prędkości. – uważa Andrzej Markowski, psycholog transportu.

Aby ograniczyć liczbę wypadków Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (KRBRD) rozpoczęła realizację kampanii społecznej „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. Celem programu jest uświadomienie kierowcom, że za każdym wypadkiem stoją ich decyzje, a nieprzemyślane zachowania na drodze mogą prowadzić do tragicznych konsekwencji.

W ramach kampanii, na przełomie czerwca i lipca, na jednej z największych imprez muzycznych w kraju – Heineken Open’er Festival – będzie można odwiedzić stoisko „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. Wśród atrakcji, które organizator przygotował dla odwiedzających, znajdują się między innymi:

  • specjalnie skonstruowany prędkościomierz,
  • ekspozycja pokazująca drogę hamowania przy dużych prędkościach,
  • urządzenie mające na celu pokazać, jak zawęża się pole widzenia kierowcy wraz z rosnącą prędkością samochodu,
  • specjalna aplikacja zmieniająca twarz osób odwiedzających stoisko, w taki sposób jakby wyglądała po wypadku.

Uczestnicy będą mogli dołączyć do myślących kierowców, podpisując deklarację „Nie Zasuwam!” Kierowcy jadący na Open’er Festival własnym samochodem mogą również aktywnie włączyć się do akcji KRBRD, biorąc udział w konkursie „Nie zasuwam. Jadę bezpiecznie na Opener’a”. Aby wziąć udział w rywalizacji wystarczy po przyjeździe na festiwal zrobić zdjęcie ekranu podsumowującego przebieg trasy w GPS i pokazać, że całą drogę jechało się zgodnie z przepisami. Kierowcy, którzy nie przekraczali prędkości otrzymają na stoisku kampanii atrakcyjne nagrody, kursy jazdy na autodromie.