Nawet 3500 euro za miesiąc pracy wakacyjnej w Niemczech

Tylko w 2010 roku emigranci zarobkowi przetransferowali do Polski równowartość prawie 17 milionów złotych. Najwięcej środków pochodziło od emigrantów z Niemiec, których ze względu na otwarcie w tym roku rynku pracy będzie regularnie przybywać.

Powodem atrakcyjności pracy za granicą są wysokie stawki płac, które nawet w sezonowych zawodach mogą sięgać poziomów 3500 euro za miesiąc – wynika z najnowszego raportu o wakacyjnym rynku pracy przygotowanego przez firmę Work Service.

Z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na podejmowanie pracy w sezonie wakacyjnym. Polacy wybierają różnorodne zawody na rodzimym rynku pracy, ale również poza jego granicami. Osoby decydujące się na emigrację zarobkową powinny pamiętać przede wszystkim o tym, że decyzja związana z podjęciem pracy za granicą wiąże się ze zmianą miejsca zamieszkania, nierzadko rozłąką z rodziną i to na dłuższy czas. Dopiero na miejscu może się okazać, że brak kontaktu z rodziną jest czynnikiem stresogennym, w efekcie prowadzącym do problemów w pracy. Dlatego decyzja o wyjeździe powinna być przemyślana, podjęta z uwzględnieniem nie tylko korzyści finansowych ale też ewentualnych niedogodności.

„Pomimo niedogodności związanych z wyjazdami do pracy za granicę, wiele osób decyduje się na podejmowanie tego rodzaju wyzwań. Tylko w zeszłym roku, emigranci przetransferowali do Polski prawie 17 milionów złotych, a największy udział w tej puli stanowiły osoby pracujące na niemieckim rynku pracy – 1,15 miliona euro” – komentuje Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.

Gdzie można zarobić najwięcej?

Najwyższe transfery pieniędzy do Polski pokrywają się z atrakcyjnością płacową na poszczególnych rynkach pracy. Za miesiąc wakacyjnej pracy na rynku niemieckim można zarobić nawet 3500 euro – takie płace występują wśród poszukiwanych pracowników montażu lub produkcji. Duże zapotrzebowanie ma miejsce również wśród pracowników budowlanych, którzy mogą zarobić przeszło 2000 euro miesięcznie, a w pracy w rolnictwie najniższą stawką jest 1100 euro.

„Od 1 maja tego roku niemiecki rynek pracy został w pełni otwarty dla polskich pracowników. Wysokie stawki płac przekonały tylko w ostatnim miesiącu 40 tysięcy Polaków, którzy zdecydowali się na zarobki w euro. W najbliższych miesiącach będziemy obserwować porównywalnie wysokie migracje związane również z atrakcyjnymi ofertami pracy sezonowej na wakacje” – komentuje Tomasz Hanczarek Prezes Zarządu Work Service S.A.

Anglia będąca do niedawna najpopularniejszym kierunkiem wybieranym przez Polaków w celach emigracji zarobkowej, w ostatnim czasie traci na znaczeniu. Obecnie na stanowisku kelnera, które jest popularne w okresie wakacyjnym, można zarobić nawet 2800 euro za miesiąc pracy. Na rynku występuje również zapotrzebowanie na pracowników budowlanych, którzy mogą zarabiać do 2400 euro miesięcznie, a osoby do pracy w kuchni są wstanie zarabiać od 1500 euro w górę, za miesiąc pracy.

Innym popularnym kierunkiem wyjazdów do pracy zagranicznej jest Holandia. Z danych Work Service wynika, że na tym rynku pracy najłatwiej o zatrudnienie w sadownictwie, gdzie miesięcznie zarobki sięgają nawet 2100 euro za miesiąc. Poszukiwani są również pracownicy w rolnictwie i pracach kuchennych, którzy mogą liczyć na płace przekraczające 1000 euro za miesiąc.

Praca wakacyjna w Polsce

Pomoc biurowa, hostessa i kurier to wakacyjne zawody, które przyniosą tego lata największe średnie zyski na polskim rynku pracy. Najwyższe wynagrodzenie za prace wakacyjne można uzyskać jako hostessa. Stawki godzinowe w tej profesji dochodzą nawet do poziomu 18 zł netto. Wynagrodzenie hostessy może wahać się od ponad 8 zł za godzinę do 18 zł. Najmniejsze zróżnicowanie płacowe występuje wśród osób rozdających ulotki, natomiast najwyższe średnie zarobki można uzyskać pracując jako pomoc biurowa, na poziomie 13,4 złotych za godzinę.

„W okresie letnim, w Polsce jak i innych krajach, bardzo popularne są prace sezonowe związane z ogrodnictwem. Niestety na rodzimym rynku płace w tym sektorze są znacznie niższe niż za granicą, bo nie przekraczają one poziomu 10 zł za godzinę netto” – komentuje Krzysztof Inglot, Dyrektor Działu Rozwoju Rynków w Work Service.

Zapotrzebowanie na pracowników sezonowych będzie zróżnicowane pod względem wielkości miejscowości jak i położenia na mapie Polski. Osoby poszukujące zatrudnienia w gastronomii w największym stopniu będą miały możliwość znalezienia pracy nad morzem oraz rodzimych kurortach. Osoby do pracy w ogrodnictwie będą poszukiwane na terenach wiejskich, a w profesjach najlepiej płatnych – pomoce biurowe oraz hostessy – pracę będzie można znaleźć w dużych i średnich miastach.

Jak nie dać się oszukać, szukając pracy wakacyjnej?

„Bardzo istotną sprawą jest zadbanie o współpracę z wiarygodnymi i rzetelnymi pracodawcami. Duże agencje pośrednictwa pracy, posiadające odpowiednie licencje i zezwolenia, gwarantują legalną i uczciwą pracę na wakacje” – mówi Krzysztof Inglot z Work Service.

Przed podjęciem decyzji o wyborze agencji zatrudnienia, pracownik powinien przeprowadzić rozmowy z 3-5 różnymi agencjami, aby mieć skalę porównania i na tej podstawie dokonać wyboru najlepszej oferty. Zanim podejmiemy pracę należy dokładne przeczytać umowę oraz zapoznać się ze szczegółowymi warunkami pracy, w tym godzinowym wymiarem pracy.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu