Konsorcjum Grupy Ghelamco kupiło wydawnictwo Bellona S.A.

W prywatyzacji Bellony S.A. Ministerstwo Skarbu Państwa wybrało ofertę konsorcjum belgijskiego dewelopera Ghelamco oraz spółki pracowniczej Wydawnictwo Bellona Sp z o.o. Wartość umowy sfinalizowanej  31 maja br. to około 47 mln zł.– Nabywaliśmy już podmioty przeznaczone do restrukturyzacji, jednak po raz pierwszy braliśmy udział w prywatyzacji prowadzonej przez Ministerstwo Skarbu Państwa. Było to dla nas bardzo cenne doświadczenie, które na pewno wykorzystamy w przyszłości. Podstawowym warunkiem realizacji projektu przez Konsorcjum była gwarancja utrzymania działalności wydawniczej oraz stworzenie warunków jej dalszego dynamicznego rozwoju. Bellona S.A. posiada bardzo długą historię, bogatą tradycję wydawniczą oraz ugruntowaną pozycję na rynku i słusznie zasłużyła na  ogromny sentyment czytelników. Na marginesie dodam, że wielu z nich znajduje się także wśród pracowników Ghelamco. Drugim zagadnieniem nad którym będziemy pracować jest optymalizacja portfolio nieruchomości, które znajdują się w aktywach wydawnictwa. Jeśli miałbym opisać przebieg współpracy z naszym konsorcjantem  – spółką pracowniczą Wydawnictwo Bellona Sp. z o. o.  – na pierwszy plan wysuwa się wzajemne zrozumienie potrzeb oraz umiejętność wypracowania rozwiązań optymalnych dla obydwu partnerów. Zrealizowana transakcja była unikalnym przykładem synergii stwarzającej warunki do rozwoju i dalszej działalności wydawnictwa oraz do najbardziej efektywnego zagospodarowania wszystkich zasobów spółki. Wielokrotne próby prywatyzacji Bellony pokazały, że ma na rynku takiego wydawnictwa, które miało by  know-how oraz środki konieczne do efektywnego zagospodarowania nieruchomości spółki. Brak było również inwestora – developera, który chciałby się odpowiedzialnie zająć prowadzeniem działalności wydawniczej. Powołane Konsorcjum stworzyło taki podmiot – mówi Jeroen van der Toolen, Dyrektor Zarządzający Ghelamco na Europę Środkowo-Wschodnią.

Satysfakcji z rozstrzygnięcia przetargu nie kryją także przedstawiciele spółki pracowniczej. – Cieszymy się, że prywatyzacja zakończyła się sukcesem. Na każdym etapie procesu Ghelamco było dla nas wiarygodnym oraz rzetelnym partnerem, który rozumie nasze potrzeby oraz dąży do wypracowania rozwiązań korzystnych dla obu stron – mówi Zbigniew Czerwiński, prezes zarządu spółki pracowniczej Wydawnictwo Bellona Sp. z o. o.

Bellona jest wydawnictwem uniwersalnym, szeroko tematycznym, wydając corocznie ok. 350 tytułów książkowych, w tym ponad 200 nowych znajduje się w czołówce polskich firm wydawniczych, zarówno pod względem liczby tytułów, jak wielkości przychodów. Obok literatury historycznej, militarnej i technicznej rosnące znaczenie w ofercie Spółki zdobywa beletrystyka, powieści historyczne, kryminały, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca a także poradniki pomocne w życiu codziennym. Dodatkowo Spółka rozwija działalność w nowych segmentach, np. przygotowując różnego rodzaju dodatki do dzienników i czasopism, wydaje publikacje multimedialne, audio oraz własne czasopisma „Magazyn Historyczny Mówią Wieki” i „Przegląd Obrony Cywilnej” a także „Wojskowy Przegląd Prawniczy”. Doświadczenie pracowników, uznanie czytelników oraz dobrze dobrana do potrzeb rynkowych oferta są gwarancją dalszego pomyślnego rozwoju wydawnictwa.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu