IBM ma sto lat

IBM obchodzi dzisiaj stulecie swojego istnienia – firma została założona 16 czerwca 1911 roku. Przez ten czas odegrała znaczącą rolę w rozwoju biznesu, nauki i społeczeństwa.

Jej historia wyróżnia się wieloma innowacjami – od inwestowania w centra badawcze w trakcie wielkiego kryzysu gospodarczego, poprzez opracowanie dysku twardego, dzięki któremu powstała nowa gałąź przemysłu, aż do współpracy z rządem Stanów Zjednoczonych w celu opracowania systemu ubezpieczeń społecznych.

Inne wielkie sukcesy IBM to wprowadzenie komputera System/360, pierwszego PC, który rozpoczął rewolucję komputerową, kodu kreskowego czy niedawne opracowanie systemu IBM Watson – zwycięzcy amerykańskiego teleturnieju Jeopardy!

„IBM znane jest z technologii i rozwiązań, które na trwałe zmieniły nasze życie. W dużej mierze, dzięki nim po stu latach na rynku IBM jest jedną z najbardziej wartościowych marek na świecie, a nasze logo jest wszędzie rozpoznawalne. Naszych produktów nie szuka się już na półkach sklepowych, ale realnie zmieniamy świat” – powiedziała Anna Sieńko, Dyrektor Generalna IBM Polska.

Prezes i dyrektor generalny IBM, Samuel J. Palmisano powiedział, że aby odnieść sukces na dłuższą metę, trzeba zarządzać w perspektywie długoterminowej: „Dla pracowników IBM długoterminowe myślenie oznacza ciągłe zmierzanie w kierunku przyszłości. Pozostając wierni naszym podstawowym wartościom, jesteśmy jednocześnie gotowi do zmian. To pozwoliło nam do przekształcania technologii, przedsiębiorstw i społeczeństw w pierwszym wieku naszego istnienia i wierzymy, że pozwoli to nam na osiągnięcie jeszcze więcej w drugim.”

Jednym z najstarszych żyjących pracowników IBM, jest 105-letni Luis A. Lamassonne, mieszkający w Miami na Florydzie. Dołączył do zespołu w 1933 roku, pracował 38 lat, awansując do rangi menedżera w Ameryce Łacińskiej. Zastanawiając się nad stuleciem IBM, Lamerssonne powiedział: „IBM od zawsze był jedną z najlepszych firm. Jest niezwykły dzięki ludziom. Wierzę, że IBM będzie istniał jeszcze przez wiele, wiele lat i osiągnie kolejny wiek.”

 

Z okazji swojego stulecia IBM zaplanował szereg inicjatyw:

  • Filmy – w ciągu całego roku IBM będzie publikował krótkie filmy dla uczczenia innowacji i kultury organizacyjnej firmy. Film o nazwie „Dzikie Kaczki” jest hołdem dla klientów IBM, którzy postawili na niekonwencjonalne podejście do budowania biznesu, w opozycji do utartych przekonań. Są wśród nich Howard Shapiro, dyrektor naukowy w firmie Mars i Sunil Mittal, założyciel i Prezes Bharti Enterprises, największego przedsiębiorstwa telekomunikacyjnego w Indiach. Reżyserem „Dzikich Kaczek” jest Davis Guggenheim, zdobywca Oskara za dokument „Niewygodna Prawda”. Nowemu obrazowi towarzyszyć będą inne, wydane z okazji stulecia IBM. Film „100×100” rok po roku pokazuje historię IBM, opowiadaną przez osoby w różnym wieku, a „Byli Tam” odkrywa znaczące momenty w dziejach firmy. Historia opowiedziana przez kluczowych naukowców odkrywa sekrety wynalezienia kodu kreskowego, pomocy przy lądowaniu człowieka na księżycu czy produkcji komputera osobistego. Wszystkie filmy można obejrzeć na serwisie YouTube.com.
  • Rok Wolontariatu Pracowniczego – z okazji stulecia firmy, Prezes IBM, Samuel J. Palmisano zaapelował, aby każdy z pracowników IBM przepracował charytatywnie przynajmniej 8 godzin w 2011 r. 15 czerwca ponad 300 tys. obecnych i emerytowanych pracowników IBM, ich rodziny i klienci poświęcili ponad 2.5 miliona godzin na prace w lokalnych społecznościach (równowartość 850 lat pracy). Pracownicy dzielili się umiejętnościami biznesowymi i doświadczeniem wychodząc naprzeciw potrzeb lokalnych społeczności. Dodatkowo, firma rozszerza swoją dotację dla organizacji non-profit na całym świecie o 140% w stosunku do roku poprzedniego. Instytucje te są partnerami IBM w akcjach społecznych. W Polsce IBM zorganizował 15 czerwca w Warszawie oraz w Krakowie Dzień Wolontariatu Pracowniczego, podczas którego organizacje pozarządowe będą mogły przedstawiać swoją ofertę potencjalnym wolontariuszom.
  • 100 ikon na stulecie – z okazji stulecia firmy, IBM przygotował specjalną stronę ze stoma ikonami symbolizującymi wydarzenia, które miały wpływ na kształt firmy i świata w XX wieku – od technologii umożliwiających funkcjonowanie amerykańskiego systemu opieki społecznej, poprzez wynalazek dyskietki, aż do stworzenia pierwszego korporacyjnego laboratorium naukowego. Ze wszystkimi ikonami można się zapoznać na: www.ibm100/icons/
  • Książka – z okazji stulecia firmy, IBM wydał książkę o biznesie, zatytułowaną „By uczynić świat lepszym: Pomysły, które zmieniły stulecie i firmę”, autorstwa utytułowanych dziennikarzy – Steve’a Hamma, Kevina Maney’a i Jeffrey’a M. O’Briena. Wydawnictwo dokumentuje kierunki, w jakich w ciągu ostatniego stulecia podążył świat pod względem technologicznym, biznesowym i ogólnego rozwoju, uwzględniając rolę, jaką IBM odegrał w procesie tych zmian.
  • Cykl wykładów IBM – z okazji stulecia firmy, przedstawiciele władz IBM we współpracy z najlepszymi uniwersytetami na całym świecie, udzielają wykładów o tym, co ostatnie 100 lat nauczyło nas o rozwoju biznesu, technologii oraz społeczeństwa. W Polsce wykład taki poprowadziła Linda S. Sanford, Senior Vice President, Enterprise Transformation, 30 marca 2011 r. w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
  • Forum Liderów Przyszłości Think! – we wrześniu, w Nowym Jorku, IBM zorganizuje spotkanie dla ponad 700 liderów, którzy dyskutować będą o odpowiedzialnym zmienianiu naszej planety oraz kształtowaniu odpowiednich warunków dla rozwoju gospodarczego i społecznego. Firma chce odkryć potencjał współczesnych korporacji w realizacji tych zadań, oraz sprawdzi, w jaki sposób model przywództwa w biznesie, technologiach i społeczeństwie musi zmienić się w XXI wieku.

Więcej informacji o stuleciu IBM: www.ibm100.com

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu