Przejdź do treści

Pierwsze efekty prac zespołu R&D w Adkontekst

Poprawa efektywności wykorzystania powierzchni reklamowych (wzrost eCPM) oraz nowoczesne wizualizacje reklam – to pierwsze efekty prac zespołu R&D w sieci Adkontekst.

Na początku 2011 r. Adkontekst wydzielił w swoich strukturach zespół Badań i Rozwoju (R&D), którego celem jest koncentracja na realizacji projektów rozwojowych – wymagających łączenia kompetencji technicznych ze znajomością najnowszych trendów w reklamie internetowej. Nowe funkcjonalności wdrażane są zarówno w Polsce (sieć Adkontekst) jak i w platformie nsContext wykorzystywanej w 6 innych krajach europejskich.

Jedną z pierwszych zmian algorytmicznych było stworzenie nowego modułu prognozowania przychodowości reklam. Do tej pory platforma badała jedynie efektywność kampanii reklamowej na każdym z portali osobno. Obecnie adserwer uwzględnia dane z emisji reklam również na innych witrynach sieci (uwzględniając podobieństwo pomiędzy nimi), dzięki czemu znacznie szybciej podejmuje decyzje o atrakcyjności danej kampanii reklamowej dla użytkowników konkretnej witryny. Ta funkcjonalność ma największe znaczenie dla średnich i małych wydawców Adkontekst.

Kolejnym projektem było usprawnienie modułu rotacji reklam. W efekcie jego wprowadzenia system prezentuje pojedynczemu użytkownikowi więcej różnorodnych reklam niż dotychczas – oczywiście zachowując wpływ analizy kontekstowej na ich selekcję. Zespół intensywnie pracował również nad nowym algorytmem analizy kontekstowej, a efektem badań lingwistycznych będzie planowany na czerwiec moduł zaawansowanej analizy semantycznej, uwzględniający nie tylko częstość występowania słów kluczowych w tekście, ale również ich znaczenie.

Adkontekst wprowadził również nowoczesne wizualizacje dymków w reklamach Intertext. Potencjalni reklamodawcy mogą skorzystać z nowego modułu zamówień umożliwiającego założenie kampanii bezpośrednio po kliknięciu w koszyk na kreacji reklamowej. Funkcjonalność ta wychodzi naprzeciw najbardziej wartościowym wydawcom sieci, którzy w ten sposób mogą pozyskiwać reklamodawców w sposób zautomatyzowany.

Nowością są też kolejne formaty reklamy intertekstowej: Adkontekst Image w postaci Intertext oraz Flash Large. Adkontekst Image w Intertext to reklama wzbogacona o element graficzny (wcześniej był dostępny jedynie w boksach). Z kolei Flash Large to niestandardowy format reklamy flash w rozmiarze 550×350 pikseli. Emitowana jest w kanale intekstowym, z przezroczystym tłem. Wyświetlenie następuje tylko po wskazaniu przez internautę podkreślonego słowa kluczowego. Tak jak we wszystkich formach intekstowych, reklama przestaje się pojawiać po zdjęciu kursora myszy z kreacji reklamowej. Dzięki temu reklama nie jest uważana za natarczywą i jest bardziej akceptowalna dla internautów oraz właścicieli serwisów partnerskich.

Pierwsza kampania realizowana z wykorzystaniem Adkontekst Flash Large prowadzona była przez UM Leads (Universal McCann) dla klienta Microsoft „Cloud Computing”.

„Bardzo cieszą nas pierwsze efekty prac zespołu R&D. – mówi Artur Banach, prezes NetSprint. Jesteśmy przekonani, że aby sprostać oczekiwaniom stawianym nam przez reklamodawców i wydawców musimy jak najszerzej wykorzystać potencjał naukowy zgromadzony w naszej firmie. Jednocześnie widzimy, że przynosi efekty nasza decyzja o wyjściu poza granicę Polski. Rozwijanie platformy przeznaczonej na 7 rynków jest jednostkowo znacznie tańsze, ale także gwarantuje większą uniwersalność i efektywność tworzonych rozwiązań.”