„Ostrowia” wznowiła produkcję

Mleczarnia w Ostrowi Mazowieckiej, dzierżawiona obecnie przez SM Spomlek, wznowiła produkcję serków twarogowych „Ostrowia”. Pierwsza partia trafiła już do sklepów.

Zgodnie z zapowiedziami, wznowiona została już produkcja w Zakładzie „Ostrowia”, dzierżawionym przez Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek. Jako pierwsza ruszyła linia do wytwarzania serków twarogowych do smarowania.

– Serki „Ostrowia” są bardzo znanym i cenionym przez konsumentów produktem, dlatego jak najszybsze uruchomienie ich wytwarzania było dla nas priorytetem. Nasi odbiorcy dopingowali nas do tego, bowiem konsumenci nie zważając na zmiany własnościowe, wciąż chcieli kupować serki, do których przez lata się przyzwyczaili – mówi Dariusz Wójcicki, dyrektor handlowy SM Spomlek

Do sklepów trafiły już produkty z pierwszej partii. Są to serki: naturalny, jogurtowy, z ziołami, ze szczypiorkiem, z papryką, z czosnkiem. Dobre przyjęcie ze strony handlu powoduje, że wkrótce powinny być wytwarzane na dwie zmiany. Z pewnością ucieszy to byłych pracowników „Ostrowii”, zainteresowanych powrotem do mleczarni.

Spółdzielnia Spomlek, obok dzierżawy zakładu produkcyjnego, ma także wyłączne prawo do posługiwania się marką „Ostrowia”. Dotarły już do niej sygnały, że pojawiły się próby wprowadzenia w błąd odbiorców poprzez zapowiedzi zaprzestania wytwarzania serków w Ostrowi i zastąpienia ich innymi, o łudząco podobnej nazwie.

– Nasi prawnicy analizują już te informacje. Marka „Ostrowia” jest dorobkiem kilku pokoleń rolników z Mazowsza i jednym z ważniejszych elementów odbudowy tutejszego mleczarstwa. Dlatego czujemy się zobowiązani do jej obrony przed nieuczciwą konkurencją – podkreśla Dariusz Wójcicki.

 

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu