Ukraińska Westa na GPW w Warszawie, kolejne spółki z regionu CEE w kolejce

Po spółkach z sektorów rolniczego i wydobywczego, przyszedł czas na pierwszą ukraińską spółkę przemysłową. Dziś, 15 czerwca br., na warszawskim parkiecie zadebiutował ukraiński producent akumulatorów Westa ISIC. Również w czerwcu powinien mieć miejsce debiut Ovostar N.V. Specjaliści z Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK spodziewają się następnych firm z regionu CEE chętnych na kapitał z warszawskiej giełdy.W procesach IPO spółki Westa i Ovostar są wspierane przez Obszar Rynków Kapitałowych (ORK), jako doradcę kapitałowego, oraz Dom Maklerski Banku Zachodniego WBK, jako oferującego. Dotychczas Grupa Banku Zachodniego WBK wprowadziła na warszawski parkiet trzy spółki ukraińskie: Sadovaya Group, Agroton i KSG Agro. Wszystkie one działają w sektorze surowcowym.

Sektor surowcowy, zarówno w przypadku surowców rolnych jak i wydobywanych, jest na Ukrainie bardzo mocny, powstał na bazie korzystnych warunków naturalnych. Teraz potrzebuje kapitału, aby maksymalnie wykorzystać możliwości, które stwarzają światowe rynki surowcowe. Z naszych obserwacji i bieżących rozmów z potencjalnymi debiutantami z Ukrainy i z innych krajów z regionu wynika, że liczne spółki wydobywcze czy rolne cały czas chcą pozyskiwać kapitał na GPW. Ale warszawskim parkietem mocno interesują się też spółki z regionu działające w innych branżach. Przykładem jest tutaj udane IPO spółki WESTA – mówi Piotr Wiła, zastępca dyrektora Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK.

15 czerwca zadebiutowała w Warszawie pierwsza ukraińska spółka z sektora przemysłowego: Westa ISIC, dysponująca dwoma nowoczesnymi zakładami produkcyjnymi zlokalizowanymi w Dniepropietrowsku. Westa jest największym producentem akumulatorów na Ukrainie i jednym z pięciu największych w Europie. Z publicznej emisji akcji Westa pozyskała 129,6 mln zł brutto. Środki te zostaną przeznaczone przede wszystkim na rozwój i inwestycje, m.in. na zakup nowych maszyn i urządzeń oraz  uruchomienie nowej linii produkcyjnej akumulatorów VRLA. Celem Spółki jest wejście do grona światowych liderów produkcji akumulatorów.

IPO Westa jest jedną z dwóch transakcji, które sfinalizujemy w czerwcu. Do wakacji planujemy również zrealizować IPO Ovostar N.V., ukraińskiego producenta jaj, który z publicznej emisji akcji planuje pozyskać ok. 93 mln zł brutto. Do końca bieżącego roku chcemy zrealizować pięć kolejnych transakcji, zarówno spółek z Polski, jak i zagranicznych – dodaje Tomasz Ciborowski, dyrektor Departamentu IPO i Nowych Emisji Obszaru Rynków Kapitałowych Banku Zachodniego WBK.

Do tej pory na warszawskim parkiecie zadebiutowało siedem spółek ukraińskich: Kernel, Astarta, Milkiland, IMC, Agroton, Sadovaya Group oraz KSG Agro. Wszystkie siedem spółek wchodzi także w skład funkcjonującego od początku maja na GPW, WIG Ukraine.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu