Jabra – zestawy słuchawkowe chronią mózg

53% respondentów badania zleconego przez markę Jabra chce używać słuchawek, aby ograniczyć ekspozycję na promieniowanie emitowane przez telefony komórkowe

Najnowszy raport Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IARC) ujawnił zagrożenia dla zdrowia użytkowników wynikające z korzystania z telefonów komórkowych. Raport stwierdza, że promieniowanie przez nie emitowane zwiększa ryzyko złośliwej odmiany guza mózgu. Z kolei badanie przeprowadzone w kwietniu 2011 na zlecenie marki Jabra dowodzi, że użytkownicy nie są świadomi tego zagrożenia oraz korzyści z używania zalecanych przez IARC zestawów słuchawkowych. Korzystanie z  nich ogranicza ekspozycję na promieniowanie 800 razy, od 2 watów w przypadku telefonu komórkowego do 0,0025 wata w przypadku zestawów Bluetooth™ i zera watów w przypadku urządzeń przewodowych.

25 proc. respondentów badania przeprowadzonego na zlecenie marki Jabra stwierdziło, że w ogóle nie obawiają się promieniowania, a 65 proc., że obawiają się go tylko w pewnym stopniu. Gdy jednak poinformowano ich, że  zestaw słuchawkowy Bluetooth™ (bezprzewodowy) radykalnie ogranicza ekspozycję na promieniowanie telefonu, aż 53 proc. stwierdziło, że chciałoby używać takiego urządzenia.

Informacja prasowa opublikowana przez IARC zaleca ograniczanie ekspozycji na promieniowanie poprzez użycie zestawów słuchawkowych: „Ze względu na potencjalne konsekwencje dla zdrowia publicznego konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań nad długoterminowym, intensywnym używaniem telefonów komórkowych. Dopóki rezultaty nie będą dostępne, warto podjąć kroki w celu ograniczenia ekspozycji, na przykład używać zestawów słuchawkowych albo ograniczyć telefonowanie na rzecz SMS-ów” (źródło:http://www.iarc.fr/en/media-centre/pr/2011/pdfs/pr208_E.pdf)

„Użytkowników telefonów komórkowych niepokoi promieniowanie, które jest wytwarzane w czasie rozmowy, ale nie na tyle, żeby przestać ich używać. Nie zawsze są świadomi, że zestawy słuchawkowe obniżają ekspozycję na nie — powiedziała Natasa Peric, Marketing Manager Central, EE Jabra — Jabra proponuje zestawy słuchawkowe typu hands-free dla użytkowników indywidualnych i biznesowych, którzy chcą chronić zdrowie swoje, swoich najbliższych i swoich pracowników.”

Więcej informacji o zestawach słuchawkowych i głośnomówiących Jabra można znaleźć pod adresem Jabra.com.

Metodologia badań

Wyniki badań przeprowadzonych przez Lindberg International na zlecenie marki Jabra opierają się na internetowym sondażu 2518 konsumentów w wieku od 18 do 55 lat. Respondenci pochodzili z sześciu krajów — Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Rosji i Japonii. Respondentów zapytano o świadomość zagrożeń związanych z promieniowaniem i użyciem telefonów komórkowych oraz o znajomość efektów korzystania z zestawów słuchawkowych. Badania przeprowadzono w kwietniu 2011 r. Margines błędu wynosi +/- 1.95 proc.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu