Seniorzy w internecie

Coś mi się zdaje, że kiedy wnuczek będzie przebywał w szkole, komputer nie będzie już stał bezczynnie (…). – To bardzo ciekawa inicjatywa. Komputer i jego obsługa przestają być dla mnie wielką tajemnicą – to tylko wybrane opinie uczestników szkolenia „Surfuj z Seniorem”, które odbywały się w ramach Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters.

Szkolenia „Surfuj z Seniorem” to integralna, punktowana część Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Internecie DialNet Masters, organizowanej przez DIALOG. – W ten sposób włączamy młodzież do aktywnego przełamywania barier międzypokoleniowych i wskazujemy, że to, co dla nich jest łatwe i naturalne, ich rodzicom i dziadkom może stwarzać spore problemy – mówi Anna Kwolek, koordynator DialNet Masters. – Niektórzy z seniorów z komputerem i internetem zetknęli się po raz pierwszy w życiu, a sprawne poruszanie się w sieci jest cenną umiejętnością, niezależnie od wieku – dodaje.

Szkolenia z seniorami trwały przez cały maj w kilkudziesięciu miastach Polski, m.in. w Bielsku-Białej, Biłgoraju, Bochni, Bydgoszczy, Choceniu, Gdyni, Gliwicach, Głogowie, Krakowie, Lubaniu, Myszkowie, Polkowicach, Poznaniu, Radomiu, Suchym Lesie, Tarnowie, Wrocławiu, Zamościu i Żarach.

W czasie zajęć seniorzy uczyli się, jak zbudowany jest komputer, poznawali zasady poruszania się w środowisku Windows oraz zasady korzystania z poczty elektronicznej i wyszukiwarek internetowych. Zdobyli wiedzę, dzięki której będą mogli korzystać z najpopularniejszych serwisów, dokonywać zakupów on-line, czytać porady specjalistów czy wymieniać się informacjami.

– Okazuje się że my starsi możemy się też jeszcze czegoś nowego nauczyć – podkreśla Krystyna Pietroń – seniorka, uczestniczka szkolenia zespołu „Smaczna Zupa” z Technikum Mechaniczno-Elektrycznego w Biłgoraju. – Komputer nie jest taki straszny i skomplikowany, jak się wydawał. Cieszę się, że nauczyłam się podstaw obsługi komputera, pisania i korzystania z internetu. Coś mi się zdaje, że kiedy wnuczek będzie przebywał w szkole, komputer nie będzie już stał bezczynnie – dodaje z uśmiechem.

Uczestnicy „Surfuj z Seniorem” byli bardzo zadowoleni z poziomu zajęć dostosowanych do umiejętności kursantów. Świadczy o tym ponad 100 opinii nadesłanych do organizatora. Znakomita atmosfera, jaką stworzyli Mastersi podczas szkoleń, to dowód, że są mistrzami nie tylko w Sieci, ale także mają talenty pedagogiczne.

– Pokolenie seniorów na równi z innymi pokoleniami ma niezbite prawo do korzystania ze wszystkich dobrodziejstw internetu. Cieszy mnie także fakt, iż po raz kolejny role Mastersów się zamieniły – jako dotychczasowi uczniowie, mieliśmy tym razem okazję „stanąć po drugiej stronie” i przekazać swoją wiedzę i umiejętności innym – mówi Mateusz Krasny z drużyny „Smaczna Zupa”.

Każda drużyna Mastersów, która przeprowadziła i udokumentowała szkolenie otrzymuje dodatkowe punkty w Wielkim Finale. W ten sposób zwiększa swoje szanse na zdobycie tytułu Mistrzów Internetu 2011. Lista wszystkich zespołów, które prowadziły zajęcia z seniorami dostępna jest na stronie www.dialnetmasters.pl

Telefonia DIALOG jest organizatorem Olimpiady DialNet Masters od 2006 r. Pierwsze szkolenia z seniorami odbyły się w 2010 r.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu