GDF SUEZ Energia Polska wspiera polską kulturę

11. czerwca br. w Teatrze Wielkim Operze Narodowej nastąpi oficjalne odsłonięcie rzeźby upamiętniającej osiągnięcia wybitnych przedstawicieli polskiego baletu – rodzeństwa Niżyńskich. Dzięki zaangażowaniu spółki GDF SUEZ Energia Polska – fundatora pomnika – międzynarodowej sławy artyści mają szansę na stałe zapisać się w świadomości polskich wielbicieli baletu. Odsłonięcie rzeźby dłuta ukraińskiego artysty Gennadija Jerszowa nastąpi podczas premiery spektaklu „Święto wiosny” Igora Strawińskiego.Legenda rodzeństwa tancerzy i choreografów Wacława i Bronisławy Niżyńskich zrodziła się na paryskich scenach baletowych na początku XX wieku. Do dziś nazwisko Niżyńskich jest znane na całym świecie, choć jego charakterystyczne słowiańskie brzmienie i zaszłości historyczne sprawiły, że wśród wielbicieli baletu pokutuje przekonanie, jakoby rodzeństwo było z pochodzenia Rosjanami. Pomnik prezentowany we foyer Teatru Wielkiego ma na celu trwałe zapisanie w świadomości odbiorców sztuki wysokiej prawdziwej narodowości wybitnych tancerzy.

– Cieszy nas fakt, że możemy wesprzeć tak istotną dla polskiej sztuki inicjatywę, która pozwoli zachować w pamięci osiągnięcia dwojga naszych niezwykłych rodaków. Liczymy, że dzięki realizacji tego projeku przyczynimy się do wzmocnienia świadomości kulturowej zarówno polskich, jak i zagranicznych gości tak prestiżowej instytucji, jak Teatr Wielki. – mówi Grzegorz Górski, Prezes GDF SUEZ Energia Polska.

Rzeźba została wykonana na podstawie zdjęcia artystów odtwarzających główne role w balecie „Popołudnie Fauna”. Jej odsłonięcie połączono z prezentacją na scenie Teatru „Święta wiosny” Igora Strawińskiego.  Spektakl będzie się składać z trzech odsłon – choreografii Wacława Niżyńskiego w rekonstrukcji uznanej baletmistrzyni Milicent Hodson oraz układów tanecznych w interpretacji Emanuela Gata i Maurice’a Béjarta.

Zaangażowanie GDF SUEZ Energia Polska nie jest jednorazową inicjatywą, ale częścią długofalowej polityki z zakresu społecznej odpowiedzialności w biznesie.

– Od ponad 10 lat, od kiedy spółka GDF SUEZ jest obecna w Polsce, bardzo aktywnie wykorzystujemy swój potencjał do wspierania ciekawych i społecznie pożądanych inicjatyw. Przykładamy bardzo dużą wagę do dbałości o środowisko naturalne, które jest ściśle powiązane z obszarem naszej działalności, ale również konsekwentnie wychodzimy w pozabiznesowe obszary, angażując się m.in. w działania na rzecz społeczności lokalnej, finansując sprzęt medyczny i sponsorując rozgrywki sportowe dla młodzieży szkolnej. – podsumowuje Grzegorz Górski.

źródło/autor: GDF SUEZ Energia Polska

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu