Czy oprogramowanie w Twojej firmie jest legalne?

Lubelscy i lubartowscy policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą podczas dwudniowych działań przeprowadzonych na początku czerwca ujawnili pirackie kopie oprogramowania zainstalowane w komputerach użytkowanych przez podmioty gospodarcze. Łącznie zabezpieczono 14 dysków oraz 4 komputery. Według wstępnej analizy biegłych wartość nielegalnego oprogramowania oszacowano na około 150 tysięcy złotych.Policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Lublinie oraz lubartowscy funkcjonariusze zajmujący się zwalczaniem przestępczości komputerowej, w Lubartowie w jednej z firm działającej jako sklep internetowy, zabezpieczyli 4 dyski oraz komputer przenośny, na których zainstalowane były pirackie kopie oprogramowania. Dodatkowo  w Lublinie w jednej z firm handlowych ujawnili 3 jednostki komputerowe z nielegalnymi kopiami programów komputerowych biurowych, graficznych i innych. W toku czynności podjętych bezpośrednio w związku z tą sprawą w mieszkaniach prywatnych funkcjonariusze ujawnili i zabezpieczyli dodatkowo 10 dysków twardych.

Bartłomiej Witucki, koordynator i rzecznik BSA w Polsce komentuje: „Te przeszukania i ich efekty to, z jednej strony,  kolejny przykład skutecznych działań Policji, z drugiej, potwierdzenie, że korzystanie przez firmy w ramach prowadzonej działalności gospodarczej z nielegalnego oprogramowania, to bardzo częsta praktyka w Polsce. Taką tezę potwierdzają także otrzymywane przez nas zgłoszenia przypadków piractwa. Ostatnio, dzięki – jak sądzimy – prowadzonej przez nas kampanii telewizyjnej jest ich znacznie więcej. Co ważniejsze, zawierają precyzyjne informacje na temat pirackich programów w firmach, co jest niezbędne dla skutecznego zainicjowania postępowania karnego”.

Od połowy maja do połowy czerwca 2011 r. anty-piracki spot BSA jest emitowany w głównych telewizyjnych stacjach informacyjnych: TVN24, Polsat News oraz TVP INFO. Na potrzeby kampanii BSA uruchomiło także infolinię pod numerem 801 480 000, za pośrednictwem której można zgłaszać przypadki piractwa w firmach.

Byłeś świadkiem przestępstwa? Zgłoś nielegalne oprogramowanie: 801 480 000 (koszt połączenia według stawki operatora). Zgłoszenia o przypadkach piractwa komputerowego można dokonać również za pośrednictwem polskiego serwisu internetowego BSA: bsa.org/polska

źródło/autor: Business Software Alliance

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu