Zakład Produkcji Cukierniczej Brześć postawił na nowoczesność

Dzięki częściowej dotacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko – Pomorskiego zbudowano linię produkcyjną w nowowybudowanym zakładzie produkcyjnym w Brześciu Kujawskim, którego koszt budowy wyniósł 16 mln złotych.Firma „Brześć” istnieje od 1984 roku, jest to firma rodzinna. Produktem flagowym jest groszek ptysiowy, słomka ptysiowa. Dotychczas Zakład zajmował się jedynie produkcją na rynek rodzimy, natomiast w lutym, po targach ISM w Kolonii rozpoczęto eksport. Dzięki uruchomieniu linii produkcyjnej, która zwiększa moce produkcyjne o ponad 250 ton słomki ptysiowej na miesiąc, ZPC „Brześć” planuje zwiększyć udział eksportu w sprzedaży.

Nowa linia produkcyjna kosztowała 8 mln złotych, z czego 4 mln zł firma otrzymała z unijnego dofinansowania . Resztę kwoty, zarówno na budowę nowego zakładu produkcyjnego jak i linii produkcyjnej firma wyłożyła sama.

,,Brześć” dzięki tym inwestycjom stał się w pełni zautomatyzowanym, nowoczesnym obiektem produkcji spożywczej.

Uruchomienie nowej linii produkcyjnej niesie ze sobą wiele dodatkowych profitów, jednym z największych z pewnością jest zwiększenie zatrudnienia o kilkanaście osób.

Jednocześnie, dzięki wprowadzonym innowacjom, zakład wprowadził nowy produkt: słomkę ptysiową fitness.

,,Nowością, którą chcemy zainteresować konsumentów to słomka ptysiowa fitness. Zmierzamy zainteresować nią, oprócz tradycyjnej sieci sprzedaży, również puby i kluby. Chcemy podawać ją jako alternatywę do piwa. Słomkę fitness wzbogaciliśmy o ziarna: siemię lniane, słonecznik, sezam, czarnuszkę, odrobinę soli i czosnku”- komentuje Marcin Sipa, współwłaściciel firmy Brześć.

Przykład Zakładu Produkcji Cukierniczej „Brześć” pokazuje jak wiele potencjału istnieje w polskich, rodzinnych firmach gdzie przy nawet niewielkiej pomocy z Unii Europejskiej można zbudować prężnie funkcjonującą, nowoczesną firmę, konkurencyjną na rynku europejskim.

źródło/autor: Brześć

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu