Połowa kupujących szuka lepszego lokum

Niemal połowa nabywców nieruchomości zmienia mieszkanie na lepsze, tj. większe i atrakcyjniej położone. Co drugi kupujący chce się usamodzielnić i poszukuje swojego pierwszego własnego lokum.Pierwszych czterech kątów szuka 49 proc. osób zamierzających kupić mieszkanie. Dla 46 proc. kupujących powodem nabycia nowego lokum jest chęć polepszenia sobie warunków życia i komfortu zamieszkania, wynika z najnowszej analizy firmy Home Broker, która zbadała motywy zakupu mieszkań i profil kupujących.

Dla planujących zamianę, lepsze M oznacza przede wszystkim większe mieszkanie. Ten aspekt jest najważniejszy dla ponad 40 proc. osób zamierzających kupić kolejne lokum. Taka decyzja związana jest najczęściej z poszerzaniem się rodziny. Kolejnym czynnikiem, na który zwracają uwagę osoby chcące zamienić mieszkanie jest jego lokalizacja (35 proc.). Standard mieszkania jest ważny dla co czwartej osoby myślącej o przeprowadzce.

Klienci deweloperów pytają głównie o niewielkie funkcjonalne lokale. Równocześnie znaczna część poszukuje wygodnego, trzypokojowego lub większego mieszkania. Choć to ewenement, czasem zdarza się, że w niektórych przypadkach ta ostatnia grupa kupujących stanowi przewagę. – Osoby zainteresowane zakupem mieszkań w rozpoczynanej przez nas inwestycji RED Park w poznańskim Dębcu pytają najczęściej o mieszkania o większej powierzchni. Zdecydowana większość naszych klientów interesuje się lokalami trzypokojowymi, które w tej inwestycji dostępne są w metrażu od 52 mkw. do 81 mkw. Mieszkania powyżej 70 mkw. mają imponujące, ponad 40 metrowe tarasy. To one przyciągają kupujących, którzy chcą zmienić mieszkanie na większe i wygodnie zamieszkać w atrakcyjnym miejscu przy parku. Drugą największą grupę stanowią klienci, którzy poszukują najmniejszych dwupokojowych lokali, które oferujemy o powierzchni od 35 mkw. – mówi Teresa Witkowska, dyrektor Sprzedaży w firmie RED Real Estate Development, która realizuje nowe osiedle w Poznaniu.

Najwięcej osób decyduje się na swoje pierwsze mieszkanie w wieku pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Za własnym kątem rozglądają się także osoby młodsze. Co piąty nabywca nie ma ukończonych 25 lat.

Zamiany mieszkania dokonują natomiast osoby nieco starsze, w wieku od 26 do 45 lat. Prawie dwie trzecie kupujących decydujących się na zmianę lokum to reprezentanci właśnie tego przedziału wiekowego. Tylko kilkanaście procent osób zamieniających mieszkanie to osoby, które ukończyły pięćdziesiąty rok życia.

Jak oblicza Home Broker, dla prawie 40 proc. kupujących mieszkania w celu inwestycyjnym, powodem nabycia nieruchomości jest zysk z tytułu wzrostu wartości inwestycji. Co trzecia osoba szuka mieszkania dla dziecka. Podobna liczba chce czerpać zyski z wynajmu.

Na rynku szybko przybywa nowych mieszkań. W pierwszych trzech miesiącach tego roku, sześciu największych aglomeracjach w kraju deweloperzy wprowadzili na rynek ponad 10,7 tys. mieszkań. To o aż 67 proc. więcej niż w I kwartale kryzysowego 2009 roku i o 26 proc. więcej, niż w ostatnim kwartale 2010 r.

Raport firmy Reas mówi również o znacznym wzroście sprzedaży mieszkań na początku tego roku. Według obliczeń analityków tej firmy, w I kw. 2011 r. w sześciu miastach Polski (Warszawa, Kraków, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Wrocław) właścicieli znalazło 8 tys. mieszkań. To 14 procentowy wzrost sprzedaży w porównaniu z analogicznym okresem minionego roku. Pierwszy kwartał 2011 roku był już trzecim z rzędu kwartałem wzrostu sprzedaży.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu