Przejdź do treści

Penta sfinalizowała sprzedaż Żabki

Penta Investments – środkowoeuropejska grupa inwestycyjna – sfinalizowała umowę sprzedaży Żabka Polska SA. Nowym właścicielem spółki jest Lontano Investments, kontrolowany przez fundusz Mid Europa Partners. Transakcja została zatwierdzona przez UOKiK, a wszystkie formalności zostały dopełnione.

Penta przejęła Żabkę Polska w 2007 roku. W ciągu 4 lat zaangażowania w spółkę fundusz wywiązał się ze wszystkich obietnic, znacząco zwiększając wartość sieci. W tym okresie przychody brutto Żabki wzrosły o prawie 42%, a EBIDTA aż o 162%. Otworzono również ponad 400 nowych placówek w całej Polsce i uruchomiono nowy format sklepów pod nazwą Freshmarket. Żabka Polska jest najlepszą inwestycją Penty w Polsce i jednym z trzech najbardziej udanych projektów w historii funduszu na wszystkich rynkach.

Ponadto, Penta wprowadziła sklepy Żabka do Czech oraz – w ramach konsolidacji tego rynku – przejęła i rozwijała sieć supermarketów Koruna. W grudniu 2010 roku fundusz sprzedał czeską Żabkę wraz z Koruną sieci Tesco. Zamknięcie transakcji w Czechach nastąpiło w marcu 2011.