Skuteczny outplacement w polskich firmach

Zwolnienie z pracy nigdy nie jest rzeczą przyjemną zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy. Dlatego też już prawie co druga polska firma, w celu minimalizowania negatywnych skutków rozstania z podwładnym, decyduje się na skorzystanie z tak zwanego zwalniania monitorowanego, czyli outplacementu.

Mimo, że projekty z zakresu outplacementu są w Polsce zwykle kojarzone ze zwolnieniami grupowymi, to jak wynika z najnowszych badań krajowego rynku przeprowadzonych na zlecenie firmy DBM Polska, w czasie ostatniego roku dwukrotnie wzrosła liczba firm korzystających z usług outplacementu. Dobrą wiadomością jest także to, że w realizacjach projektów Warszawę doganiają pozostałe regiony Polski.

„Zmiany które nastąpiły w Polsce w zakresie stosowania tego typu rozwiązań są ogromne. Poprzednie badania przeprowadzone w 2005 roku pokazały, że 25% ankietowanych firm korzystało z usługi outplacement, obecnie 48% realizuje takie programy. Wynik ten ogromnie nas zaskoczył” – komentuje Agnieszka Jagiełka, Partner Zarządzający DBM Polska.

Outplacement zwany także „programem łagodnych odejść” realizowany jest w Polsce od lat 80-tych. Rozwiązania takie stosuje się głownie w dużych firmach z kapitałem zagranicznym. „Nadrzędnym celem zwolnień monitorowanych jest zachowanie poprawnych relacji między pracodawcą a pracownikiem. Pozwala to szefowi  zachować dobrą opinię, a podwładnemu ułatwia znalezienie nowego zatrudniania” – informuje Małgorzata Majewska, ekspert wiodącego portalu kariery monsterpolska.pl.

W ramach outplacementu firmy organizują kompleksowe systemy wsparcia dla swoich byłych pracowników. Programy takie opierają się na analizie dotychczasowej kariery osoby zwalnianej, planowaniu kolejnych kroków zawodowych oraz pomocy przy wyborze kursów doszkalających. Czasem programy z zakresu łagodnych odejść przewidują także wsparcie dla menadżerów i pracowników firmy w radzeniu sobie z nową sytuacją i nowymi obowiązkami w firmie.

Usługi z zakresu outplacementu cieszą się na polskim rynku pracy coraz większą popularnością. Firmy zaczynają dostrzegać, że działania takie mogą obniżyć koszty zwolnienia pracownika, zapobiec konfliktom w zespole oraz przede wszystkim zachować dobre imię pracodawcy, zarówno w strukturze wewnątrz przedsiębiorstwa jak i w środowisku branżowym. „Wprowadzenie do przedsiębiorstwa projektu związanego z outplacementem jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla małych firm, które dopiero wypracowują sobie pozycje na rynku, jak i dla dużych przedsiębiorstw” – podkreśla Małgorzata Majewska, ekspert monsterpolska.pl. Ze zwalniania monitorowanego skorzystają także pracownicy, którym program ułatwi znalezienie nowego zatrudnienia i zmniejszy poziom stresu związany ze zwolnieniem z pracy.

źródło/autor: Monsterpolska.pl

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu