Balony z marzeniami na Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

Już 30 maja będziemy w Polsce obchodzić Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji 28 maja, w samo południe, z inicjatywy Koalicji na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej w całej Polsce polecą w niebo balony z marzeniami dzieci oraz opiekunów z placówek rodzinnej opieki zastępczej. Fundacja Świętego Mikołaja, będąca jednym z członków Koalicji, również weźmie udział w tym wydarzeniu podczas pikniku dla rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka w podwarszawskich Ząbkach.

Piknik dla rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka odbędzie się na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych Kaczeniec w Ząbkach. W samo południe do nieba polecą dziesiątki balonów z marzeniami dzieci oraz ich opiekunów. Fundacja Świętego Mikołaja wesprze akcję finansowo i zapewni dodatkową atrakcję jaką będzie czekoladowa śnieżynka, której część zostanie rozdzielona pomiędzy uczestników pikniku. Śnieżynka – podarunek firmy E. Wedel – wykonana jest przez Pracownię Rarytasów pod okiem mistrza Janusza Profusa według projektu Joanny Profus. W styczniu została zlicytowana podczas jednej z zimowych aukcji w radiowej „Trójce”, a następnie podarowana Fundacji przez zwycięzcę.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że firma E. Wedel może wspierać Fundację Świętego Mikołaja w jej działaniach na rzecz propagowania idei rodzicielstwa zastępczego w Polsce. Mamy nadzieję, że nasz słodki prezent nie tylko umili rodzinny piknik, ale również pomoże w przełamywaniu społecznych barier, które wciąż w Polsce uniemożliwiają wielu dzieciom rozwój i dorastanie w rodzinnym ognisku” – zapewnia Janusz Profus, mistrz cukiernictwa z Pracowni Rarytasów.

Balony z marzeniami polecą w niebo również w: Białej Podlaskiej, Częstochowie, Gaszowicach, Lublinie, Łężanach, Karlinie, Krakowie, Oświęcimiu, Radomiu, Rajsku, Rudzie Śląskiej, Warszawie, Wejherowie, oraz Wyszkowie.

W Polsce każdego roku z domów zabieranych jest ponad 14,5 tys. dzieci. Niestety, niewiele z nich trafia do rodzinnych domów dziecka czy zawodowych rodzin zastępczych. Podobnie jak w Rosji, Rumunii i Bułgarii. Są jednak kraje, gdzie rodzinna opieka zastępcza jest najpopularniejszą formą wsparcia dzieci, które nie mogą wychowywać się w naturalnych rodzinach. Takimi przyjaznymi dzieciom rozwiązaniami mogą pochwalić się Anglia, Irlandia, Holandia oraz Szwecja.

„Mamy nadzieję, że przyjęta właśnie przez Sejm Ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej wreszcie przybliży nas do rozwiązań wprowadzonych wiele lat temu w innych krajach. Polska – jako nowoczesny i europejski kraj – musi wspierać rozwój rodzinnej opieki zastępczej. Mamy nadzieję, że większość wysłanych w niebo marzeń zostanie spełniona” – podsumowuje Monika Madej, koordynator Fundacji Świętego Mikołaja.

W krajach europejskich powstaje wiele alternatywnych form opieki, wśród nich są m.in. rodzinne szkoły z internatami, rodzinne grupy wychowawcze, rodziny tymczasowe, rodziny patronackie czy wioski dziecięce. Jednak tylko Norwegia, Islandia, Słowenia i Wielka Brytania wypracowały skuteczną politykę umieszczania wszystkich dzieci poniżej ósmego roku życia – nie mogących mieszkać z rodzicami – w rodzinach zastępczych. Na drugim biegunie znajduje się aż dwanaście krajów Unii Europejskiej, gdzie na każde 10 tysięcy dzieci do lat trzech ponad dwoje przebywa na stałe w dużych placówkach wychowawczych. Są to m.in. Czechy, Belgia, Łotwa, Rumunia, Węgry, Finlandia, Estonia i Hiszpania.

PRportal.pl – informacje prasowe dla biznesu