Przejdź do treści

Rusza pierwsza kompleksowa baza szlaków turystycznych TRAIL.PL

Pod adresem Trail.pl startuje pierwsza kompleksowa baza szlaków turystycznych w Polsce. Serwis jest aktualizowany w dużej mierze przez użytkowników i lokalnych partnerów.

Baza Trail.pl będzie obejmować zarówno dobrze znane szlaki piesze i rowerowe, a także szlaki wodne, konne, nordic walking, ścieżki przyrodnicze i spacerowe oraz wszystkie inne wytyczone fizycznie w terenie. Planowane jest też uruchomienie działu poświęconego szlakom tematycznym.

Każdy z użytkowników po zalogowaniu może samodzielnie dodawać lub komentować wybrane szlaki. Może także pobierać bez ograniczeń pliki zawierające ślady GPS (format .gpx), które można wgrać do własnego urządzenia. Informacje wprowadzane przez użytkowników, takie jak ślady GPS, opisy czy zdjęcia lub filmy, są weryfikowane przez wykwalifikowanych moderatorów – członków PTTK, geografów i doświadczonych turystów.

Oparty na otwartych technologiach, takich jak Open Street Map i OpenLayers, serwis Trail.pl udostępnia większość informacji bez żadnych opłat. Planowane jest jednak w przyszłości wprowadzenie e-usług związanych z aktywną turystyką w Polsce.

Projektowi patronuje Prezes Polskiej Organizacji Turystycznej. Na potrzeby aktualizacji szlaków portal współpracuje również z Parkami Narodowymi oraz wieloma lokalnymi jednostkami samorządowymi. Na facebookowej stronie projektu jest ok. 5 tys. sympatyków.

Założycielami firmy Trail.pl są doświadczeni organizatorzy sporto-turystycznych wydarzeń i jednocześnie byli zawodnicy utytułowanego zespołu Speleo Salomon Adventure Racing Team ścigającego się w najbardziej malowniczych miejscach świata.

– Jesteśmy grupą pasjonatów turystyki i outdooru. Wspólnie podróżowaliśmy i zwiedzaliśmy najbardziej niedostępne rejony świata. Teraz chcemy pokazać, że nie trzeba opuszczać Polski żeby zobaczyć niesamowite miejsca i poznać ciekawych ludzi – mówi Kuba Zwoliński, pomysłodawca projektu.

Firma Trail.pl powstała z pasji do aktywnej turystyki i potrzeby stworzenia nowej, przydatnej e-usługi w polskim Internecie. Zamierzeniem właścicieli serwisu jest zbudowanie najbardziej wyczerpującego źródła wiedzy o polskich szlakach turystycznych.